1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Liberal ve Kemalist Medyanın Alkol Sevdası
Liberal ve Kemalist Medyanın Alkol Sevdası

Liberal ve Kemalist Medyanın Alkol Sevdası

Alkol reklamının yasaklanmasını hazmedemeyen medya içkiyi böyle savundu.

A+A-

Haber: Furkan Altınok / Yeni Akit

Meclis’te kabul edilen yasayla alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamının yapılmasının yasaklanması en çok da kartel medyasını rahatsız etti. Bundan sonra gazeteleri ile televizyon kanalları ve internet sitelerinde alkol reklamı yayınlayamayacak olan kartel medyası, başından bu yana ortaya koyduğu yasaya karşı tavrını, yasalaşmasıyla da sürdürüyor.

Efes’in Değeri Erimiş!

Milliyet, Habertürk, Hürriyet, Vatan, Cumhuriyet, Sözcü, Güneş gibi gazeteler dün de “Bu karar daha çok tartışılır”, “İskandinavya örnek olur mu?” şeklinde başlıklar attılar. Sözkonusu gazeteler diğer taraftan ise, yıllık reklam bütçesi onlarca milyon dolar olan Efes Pilsen’in avukatlığına soyunarak, yasayla firmanın 1.3 milyar TL eridiğinden söz ettiler.

Taraf’tan Rezil Kıyas

Alkol düzenlemesine en büyük tepki Taraf’tan geldi. Taraf “Kemalizmden sonra ayranizm” başlığı altında “Sabaha karşı geçirilen içki yasağına tepki büyük: ‘AKP de, Kemalistler gibi tek tip insan istiyor. Hayat tarzı dayatıyor” iddiasında bulundu.

“4. Murat Kıskanır”

Cumhuriyet de “4. Murat kıskanır” manşetiyle çıktı dün okurlarının karşısına. Gazete “Yasaklarla yaşam biçimine müdahale eden AKP, alkol düzenlemelerini kavga dövüş geçirdi” diye yazdı.

 Alkol Yasağı Esnafı Çarpmış!

Güneş, manşetten “alkol yasağının esnafı çarptığını” ileri sürerken, Sözcü “Tayyip’in yandaşları işte bunu istiyor: Meyhaneyi, kerhaneyi kapat, halife olursun!” diye manşet attı.

Alkol Reklamı Alamayacaklar Ona Üzülüyorlar

İç Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Hüseyin Yakut, medyanın bu tavrına tepki göstererek “Anayasayı, halkın sağlığını düşünen yok. Tek dertleri içmek sanki. Ve tabi alkol reklamları alamayacaklar bundan sonra. Ciddi bir gelir kaybına uğrayacaklar. Bu yüzden tepkililer” dedi.

Halkın Da Kendileri Gibi Olmasını İstiyorlar

Kartel gazetelerinin yöneticilerinin yaşam şekli ve zevklerine göre hareket ettiğini, halkın sağlığını, huzurunu düşünmediğini ifade eden Yakut “İçkiye sınırsız özgürlük peşindeler. Ve halkın da öyle olmasını istiyorlar. Vatandaşları buna özendiriyorlar. Onların yaşamları böyle olabilir. Fakat bunu neden özendiriyorsunuz ki. Devlet buna dur diyor. Yasaya herkesin saygı duyması gerekir” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum