1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Liberal Darbeci Baradey İtiraf Etti
Liberal Darbeci Baradey İtiraf Etti

Liberal Darbeci Baradey İtiraf Etti

Mursi’yi devirmek için Batı’yı ikna etmede yoğun çaba harcadığını itiraf eden liberal darbeci Baradey, darbe için de “ en az acılı seçenek” ifadelerini kullandı.

A+A-

New York Times gazetesine verdiği mülakatta, Mursi’yi devirmek için Batı’yı ikna etmede yoğun çaba harcadığını itiraf eden liberal darbeci Baradey, darbe için de “ en az acılı seçenek” ifadelerini kullandı.

Mısır’da darbe yapan askerle cunta manifestosu okunurken hazır bulunan Nobel Barış Ödüllü  Muhammed el-Baradey, Mursi’nin askeri yolla devrilmesi için Batı’yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti. New York Times’a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır’ın meşru başkanı Muhammed Mursi’yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi’nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Darbenin yapıldığı gün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton’la uzun uzun konuştuğunu söyleyen Baradey, Mısır hükümetinin yeniden demokratik bir biçimde şekillenmesi için yardım istediğini söyledi.Müslüman Kardeşler liderlerinin tutuklanmasını ve İslami televizyon kanallarının kapatılmasını da savunan Baradey, “Güvenlik görevlileri açıkcası çok endişeliler. Ortada bir deprem var ve biz bu sarsıntıları kontrol altında tutmalıyız” şeklinde konuştu. “Şiddetten kaçınmak için bazı tedbirler alıyorlar” diyen Baradey, açık bir suçlama olmamaması halinde herhangi bir tutuklama olmaması gerektiğini söyledi. ‘İhvan üyesi olmak bir suç değil’ diyen Baradey, başsavcıların aldığı tutuklama kararlarınına saygı duyulması gerektiğini de söyledi. Tv kanalların şiddete davetiye çıkardığını savunan Baradey, yaşananlar sırasında her türlü güvenlik önleminin alınması için çabaladığını belirtti. İhvan’ın darbeci iktidara itaat etmeyeyeceğini açıklamasına rağmen Baradey, Müslüman Kardeşler’in seçimlere katılacağına inandığını belirtti. Milyonlarca kişinin Mursi’nin gitmesi için çağrı yaptığını söyleyen Baradey, askeri darbenin “en az acılı seçenek” olduğunu ifade etti.

STAR

 

HABERE YORUM KAT