1. HABERLER

  2. HABER

  3. Leyla Zana'ya Hapis Cezası
Leyla Zanaya Hapis Cezası

Leyla Zana'ya Hapis Cezası

Diyarbakır milletvekili Leyla Zana'ya 10 yıl hapis cezası verildi.

A+A-

Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya Leyla Zana katılmadı.

Mahkeme heyeti, Zana'nın farklı tarihlerde yaptığı 9 konuşmada "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Zana'ya 2008 yılında da aynı davadan 10 yıl hapis cezası vermiş, ancak Yargıtay kararı bozarak dosyayı yerel mahkemeye göndermişti.

 

55 YIL HAPSİ İSTENDİ

 

Cumhuriyet savcısı, daha önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarladı. Mütalaada, sanık Zana'nın katıldığı her miting, toplantı ve basın açıklamasında terör örgütünün istemlerine uyarak, propaganda kastını aşıp “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçunu işlediğinin anlaşıldığını belirterek, “Sanık, beyanlarında PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini, örgütün elebaşı Öcalan'ı da 'Kürt halk önderi' olarak gördüğünü, PKK'nın faaliyetlerini de 'özgürlük ve demokrasi' mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiği, tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır” denilmişti.

Mütalaada, sanık Zana hakkında, 9 kez “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 45 yıl, “Terör örgütü üyesi olmak” suçundan da 10 yıl olmak üzere toplam 55 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Sanık avukatı Gümüş, müvekkilin milletvekili olması nedeniyle davanın durdurulması ve bunun TBMM'ye bildirilmesi gerektiği kanaatinde olduğunu savunarak, “Müvekkilim şayet bir suç işlemiş ise bu örgüt üyeliği suçu değildir. Müvekkilim eğer örgüt üyesi ise yani hakkında önceden bir belge bilgi var olmuş olsa idi milletvekili olamazdı. Müvekkilim sanığın sözlerinin düşünce kapsamında değerlendirileceğini düşünüyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının “sanığın milletvekili oluşu nedeniyle davanın durdurulması” yönündeki talebiyle ilgili olarak 17 Kasım 2011 tarihinde görülen duruşmada, yargılamanın devamı yönünde karar verdiklerini ve söz konusu kararın da TBMM'ye gönderildiğini bildirdi.

10 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, “sanık Leyla Zana hakkında 'Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve 9 kez 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de yapılan yargılama neticesinde sanığın eylemlerinin ve faaliyetlerinin bir bütün halinde terör örgütü PKK üyeliği boyutuna ulaştığı” gerekçesiyle sanığın TCK'nın 314/2. maddesinde yer alan “Terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum