1. HABERLER

  2. HABER

  3. Leyla Zana Yemin Etmeyecek
Leyla Zana Yemin Etmeyecek

Leyla Zana Yemin Etmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın randevu vermek için "önce yemin etsin" şartı koştuğu Leyla Zana, yemin etmeme tutumunu sürdürüyor.

A+A-

HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana,Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu talep etmişti. Erdoğan ve Zana arasındaki görüşmede bölgedeki operasyonları durdurmak, Abdullah Öcalan ile görüşmelerin tekrar başlaması ve çözüm süreci masasının yeniden kurulması konularının masaya yatırılması bekleniyordu.

ERDOĞAN ŞART KOŞMUŞTU

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Leyla Zana'ya şart koşarak, "Öncelikle şunu söyleyeyim; burada birinci derecede bir defa yeminini yapması lazım. Parlamentoda yemini yapmadıktan sonra zaten böyle bir kabul söz konusu olmaz. Ancak geçenlerde -yanındaki danışmanı veyahut da özel kalemi bilemiyorum-, özel kalemimi arayarak söylediği bazı şeyler var, yani eğer kendisi görüşmelerini bu başlıklar altında düşünüyorsa zaten gelmesine de gerek yok" şeklinde bir değerlendirmede bulunmuştu.

ZANA, DEMİRTAŞ'LA GÖRÜŞTÜ

Konuyla ilgili sessizliğini koruyan Zana, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la Meclis'te bir görüşme gerçekleştirdi. Demirtaş, parti olarak Zana'nın her türlü kararının arkasında olacakları mesajını verdi.

YEMİN ETMEYECEK

Tavrında ısrarcı olan Zana'nın ise "yeminde eksik veya yanlış olmadığı" görüşünde olduğu ve tekrar yemin etmeyeceği belirtiliyor. Yemini geçersiz sayılan Zana milletvekili maaşı alamıyor ve diğer özlük haklarından da yararlanamıyor.

İlgili Haber-Analizimiz:

LEYLA ZANA’YI TÜRK OLMAYA ZORLAMAK>>>

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT