1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Le Monde Muhabirinin Humus Gözlemleri
Le Monde Muhabirinin Humus Gözlemleri

Le Monde Muhabirinin Humus Gözlemleri

Le Monde muhabiri Humus'a yönelik Baas askerlerinin operasyonunu anlattı: "Şehire dakikada 2 roket düşüyor..."

16 Şubat 2012 Perşembe 00:01A+A-

Suriye’nin Humus kentinde muhaliflere yönelik geniş çaplı operasyonlar sürüyor. Fransız Le Monde gazetesi muhabiri Mani’ye göre şehirde dakikada 2 roket düşerken; son 10 günde 500 kişi öldü.

Fransız Le Monde gazetesi için haftalarca Humus ve çevresinde çekim yapan fotoğraf sanatçısı Mani, ülkesine döndükten sonra Suriye'de yaşanan dehşeti tüm çıplaklığıyla anlattı.

Sabah Gazetesi’nin Le Monde’den aktardığı habere göre, güvenlik nedeniyle soy ismini açıklamayan Mani, muhaliflerin arasında geçirdiği uzun sürenin ardından hissettiklerini "Sivillere yönelik korkunç baskı beni çok etkiledi" sözleriyle ifade etti.

DÜN 36 KİŞİ ÖLDÜ

Keskin nişancıların sivilleri acımadan öldürdüğünü kaydeden Mani, yerleşim birimlerinin ve mahallelerin günlük olarak bombalandığını söyledi.

Mani, elektrik ve yakıt sıkıntısının had safhada olduğunu, insanların ısınmak için bulabildikleri tüm ahşap malzemeleri yakmaya başladıklarını belirterek, eğitim hayatının da tümden kesintiye uğradığını açıkladı.

Suriye'de yaşanan olayın geniş çaplı bir halk isyanı olduğunu da kaydeden Mani, ülkenin çoğunun Esad rejimine karşı ayaklandığını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Humus kenti dün de Suriye ordusunun şiddetli saldırısına hedef oldu. Son günlerde yaşanan en ağır bombardımana maruz kalan kente dakikada iki roketin düştüğünü ve 17 kişinin öldüğünü söyleyen muhalif Suriye İnsan Hakları Sözcüsü Rami Abdurrahman, Esad rejimine karşı etkili bir önlem alamayan Arap ve Batılı ülkeleri suçladı. Muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre, çoğunluğu 100 bin sivilin kuşatma altında bulunduğu Humus'ta olmak üzere dün en az 36 kişi hayatını kaybetti.

BUGÜN 30 KİŞİ KATLEDİLDİ

Suriye'nin değişik kentlerinde yönetim karşıtlarına karşı düzenlenen operasyonlarda ölenlerin sayısının 30'a yükseldiği bildirildi.

Suriyeli Yerel Komiteler, ülkenin kuzeyinde yer alan idlib kentinde 12, Dera'da 4, Humus'ta 3, Halep'te 3, Hama'da 2, Şam'ın çevre mahallerinde 4, Haseke ve Lazkiye'de birer olmak üzere güvenlik güçlerinin operasyonlarında ölenlerin sayısının 30'a çıktığını belirtti.

İdlib, Hama ve Humus'taki operasyonlarda çok sayıda kişinin tutuklandığını, Maret El Numan kentinde ise tank birliklerinin şehri kuşattığını aktaran yerel aktivistler, Şam'ın Duma kentinde 60 yaşındaki bir tutuklunun işkenceden öldüğü görüntüsünü internette yayınladı.

Öte yandan, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, silahlı saldırıda 3 güvenlik görevlisinin öldüğünü duyurdu.

'İNSANLIK SUÇU'

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da önceki gün Suriye gündemiyle toplandı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Esad rejiminin uyguladığı şiddeti insanlık suçu olarak nitelendirdi ve yaşananları Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne intikal ettireceklerini vurguladı.

SİVİLLER İDLİB'DEN KAÇIYOR

Son günlerde Esad rejimine bağlı askeri birliklerin yoğun saldırısına maruz kalan Türkiye sınırına yakın İdlib kentinden siviller kaçmaya başladı.

Öte yandan Esad birliklerinin, Halep kentine de büyük bir saldırı başlattığı bildirildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden yapılan açıklamada rejim askerlerinin ve tanklarının Atareb yolundan kente girdiği aktarıldı. Muhaliflerin de Halep ile Türkiye arasındaki karayolunu yanan lastiklerle kapattığı kaydedildi.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum