1. HABERLER

  2. HABER

  3. Lavrov: Tehditleri Kabul Etmiyoruz
Lavrov: Tehditleri Kabul Etmiyoruz

Lavrov: Tehditleri Kabul Etmiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ''ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Ukrayna ve Kırım'da yaşanan gelişmelerle ilgili Moskova'yı adres gösteren tehditleri kabul edilemez'' açıklaması yaptı.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Keryy'nin CBS, NBC ve ABC kanallarında yayına katılarak Ukrayna ile ilgili açıklamaları değerlendirildi.

Açıklamada, ''ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Ukrayna ve Kırım'da yaşanan gelişmelerle ilgili kamuoyu önünde yaptığı açıklamalarda Moskova'yı adres gösteren tehditleri kabul edilemez'' ifadeleri yer aldı. 

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

''Ukrayna halkının yaşadığı zor süreçleri anlamak zahmetine girmeden ve yönetimin aşırı gruplar tarafından güç kullanılarak ele geçirilmesinden sonra oluşan durumu objektif bir şekilde değerlendirmeden, Dışişleri Bakanı Kerry, soğuk savaş damgalarını kullanarak Ukrayna'da darbe yapanları değil, Rusya'yı cezalandırmayı teklif ediyor'' denildi.

Kerry, gazetecilerin “Eğer Rusya geri adım atmazsa ABD yaptırımlar uygulamakta istekli mi?” sorusuna, “Kesinlikle. ABD ve Başkan Obama şuanda tüm seçenekleri göz önünde bulunduruyor, seçeneklerin hepsi masada” yanıtını vermişti."

Rus Donanması Ukrayna'daki siyasi olaylara müdahil olmuyor

Rusya Dışişleri Bakanlığından, Kırım'daki Rus Karadeniz Donanması'nın, Ukrayna'daki siyasi olaylara müdahil olmadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’ne aykırı hareket ettiğini belirterek bu ülkeden Ukrayna’daki askeri aktivitelerine ve tehditlerine son vermesini istediği" yönündeki açıklaması değerlendirildi.

Açıklamada, ''Kırım topraklarında bulunan Karadeniz Deniz Filosu, Ukrayna'nın iç siyasetindeki olaylara müdahil olmuyor. Oradaki birliklerin görevi: filonun güvenliğini sağlamak ve yurttaşlarımıza gelecek olası saldırılara engel olmaktır'' ifadesine yer verildi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı, BM Sözleşmesi’nin ilkelerini ihlal ediyor. Avrupa’da barış ve güvenliği tehdit ediyor. Rusya, Ukrayna’daki askeri aktivitelerine ve tehditlerine son vermeli” demişti.

Rusya'nın Kırım'da aldığı önlemler

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kremlin yönetiminin Kırım halkının can güvenliğinin sağlanması için alınan önlemlerin ''meşru'' olduğunu öne sürdü.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, ''Bizim suçumuz olmadan gelişen bu durumda, Ukrayna'nın güneydoğu bölgelerinde ve Kırım'da yaşayan halkın can güvenliği konusunda tehditlerin oluştuğu bir ortamda, Rusya'nın aldığı önlemler yasal ve yeterlidir'' denildi.

Rus basınında "ültimatom" açıklaması

Rusya'nın Karadeniz Donanması Komutanı Aleksandr Vitko'nun, saat 05.00'e kadar Ukraynalı askerlere teslim olmaları konusunda ültimatom verdiği iddiaları yalanlandı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılarak yayınlanan haberdeki "ültimatom" iddiası, Rus basınında yer alan haberlerde kesin bir dille reddedildi.

Ukrayna basınındaki bazı haberlerde, Rusya'nın Karadeniz Donanma Komutanı Aleksandr Vikto'nun, Ukraynalı askerlere bugün sabah 05.00'e kadar teslim olmaları konusunda ültimatom verdiği iddia edilmişti. 

Grubun ilkelerine aykırı

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, G-7 ülkelerinin, Rusya'nın dönem başkanlığındaki G-8 Zirvesi hazırlıklarını askıya alma kararının, grubun ilkelerine aykırı olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden açıklama yapan Lukaşeviç, Bu kararın sadece ''siyasi olarak hatalı değil'', aynı zamanda G-8 ülkelerinin, küresel istikrarı sağlama, uluslararası tehditlere karşı ortak işbirliğini geliştirme gibi ilkelerine aykırı olduğunu savundu.

Lukaşeviç, açıklamasında, ''Bazı başkentlerdeki politize edilmiş yaklaşımların yerini, G8 hazırlıkları için beraber çalışmaya hazır olma fikrinin almasını umut ediyoruz. Rusya tarafı buna hazır'' ifadesine yer verdi.

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve AB'den oluşan G-7 ülkeleri, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesini kınamış ve haziran ayında Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak G-8 Zirvesi'ne yönelik tüm hazırlık çalışmalarından çekildiklerini açıklamıştı.

Lavrov ve Ashton, Madrid'de bir araya gelecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un, resmi ziyaret için geleceği Madrid'de, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşme yapacağı bildirildi. 

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Brüksel'de gerçekleşen Kırım ve Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili zirveden sonra basına yaptığı açıklamada, resmi ziyaret için İspanya'ya gelecek Lavrov'un Madrid'de AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Ashton ile görüşeceğini söyledi. 

Kırım'daki durumu "çok değişken" olarak nitelendiren Margallo, "Ukrayna'nın iç işlerine ve uluslararası yasalara saygı gösterilmesini, Rus askerlerinin geri çekilmesini ve AB-Rusya ilişkilerindeki çatışma mantığının yerini diyaloğa bırakmasını" istedi.

Margallo, "Berlin duvarının yıkılmasından sonra dünyada yaşanan en ciddi gelişme, şu anda Ukrayna'da yaşanıyor" dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un yarın başlayacak İspanya ziyaretinde, Başbakan Mariano Rajoy ve Kral Juan Carlos ile görüşmesi, çarşamba günü de Dışişleri Bakanı Margallo ile bir araya gelmesi öngörülüyor. Lavrov'un ziyaretinde Orta Doğu, Suriye ve İspanya ile ikili ilişkiler konularının da ele alınması bekleniyor. 

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT