1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Laiklik Adına, Olmadık Maskaralıklar Yapıldı”
“Laiklik Adına, Olmadık Maskaralıklar Yapıldı”

“Laiklik Adına, Olmadık Maskaralıklar Yapıldı”

Anayasa Mahkemesi Başkanı, geçmişte yargının, birilerinin çıkarlarını ve hayat tarzlarını güvence altına alabilmek için elitlerin ve vesayetlerin aracı haline getirildiğini kaydetti.

A+A-

Ömer Kebeli / Zaman

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Kahraman-maraş’ta verdiği ‘Temel Haklar ve Anayasa’ konulu konferansta, başında bulunduğu kurumun geçmişte verdiği kararlara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kılıç, “Laiklik adı altında olmadık maskaralıklar çıkardık ortaya.” dedi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Kılıç, 2000’li yıllara kadar 25 partinin kapısına kilit vurulduğunu hatırlattı. AK Parti’ye açılan kapatma davasına ilişkin de görüşlerini dile getiren Kılıç, bu durumu ancak ‘zalimlik’ olarak yorumlayabileceğini kaydetti. Kılıç, şunları söyledi: “Bazı gerekçelerle partilerin kapısına kilit vurduk ve ülkeyi partiler mezarlığına çevirdik. Bu ülkede yüzde 47 seçmenin oy verdiği bir siyasi parti gazete kupürleriyle kapatılmaya kalkıldı. Konuşamıyoruz, söyleyemiyoruz. Kapalı kapılar ardında olup bitenleri, elbet bir gün tarih yazacak. Ama şuna inanın; bu zalimlikti başka hiçbir şey değildi.”

Düşünce ve ifade özgürlükleri konusunda yaşananların inanç özgürlükleri noktasında da görüldüğünü aktaran Haşim Kılıç, “İnanç özgürlüğü konusunda az mı şeyler yaşadık. Hepiniz biliyorsunuz yaşananları. Bugün üniversitelerine rahat rahat giriyorlar. Tahsillerini yapıyorlar. Ne oldu, rejimi mi değiştirdiler? Ne oldu, bu çocuklar ülkeyi kana mı buladılar?” diye konuştu. Ordu mensuplarının namaz kılmasının disiplinsizlik sayılarak bunların görevlerinden uzaklaştırıldığını belirten Kılıç, “Laiklik adı altında, olmadık maskaralıklar çıkardık ortaya. Dünyada sadece 3 ülkede baskın bir laiklik uygulaması vardır: Amerika, Fransa ve Türkiye.” değerlendirmesini yaptı. Anayasa Mahkemesi Başkanı, geçmişte yargının, birilerinin çıkarlarını ve hayat tarzlarını güvence altına alabilmek için elitlerin ve vesayetlerin aracı haline getirildiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT