1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Laik Sibsi'den Tanıdık Açıklamalar
Laik Sibsi'den Tanıdık Açıklamalar

Laik Sibsi'den Tanıdık Açıklamalar

Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde umduğunu bulamayan Sibsi, bildik laik-demokrat saçmalıklarıyla konuşup bir yerlere mesajını ulaştırmaya çalıştı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu önde bitiren Sibsi, bir radyoya verdiği röportajda, seçimde en yakın rakibi olan Merzuki'nin "Selefiler, cihatçılar ve şiddeti benimseyen devrimci gruplar tarafından desteklendiğini" ileri sürdü.  

Sibsi, "Malesef, İslamcılar bir tarafta, bütün demokratlar ve İslamcı olmayanlar da diğer tarafta olacak şekilde bir bölünme olacak" diye konuştu.

Munsif Merzuki'nin seçim kampanyasının sorumlusu Adnan Mansur ise Sibsi'nin açıklamasına tepki gösterdi.

AA muhabirine konuşan Mansur, "Bu yorum bizi şaşırtmadı. Sibsi'nin anti demokratik ruhu dün doğmuş değildir. O, neredeyse seçmenlerin yarısını terörist ve radikal olmakta itham ediyor. Bu ithamları şiddetle kınıyoruz" dedi.

Tunus'un uzlaşıya, karşılıklı saygıya ve gerçek demokrasi ruhuna ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mansur, "Bütün hayatı diktatörlüğe hizmet etmekle geçen Sibsi'nin anti demokratik kültürden kurtulabileceğine inanmıyoruz" diye konuştu

Mansur, bu duruşun "Tunus'un demokratik geçişi ve geleceği için tehlike oluşturduğunu" savundu. 

 Tunus cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 95'i açılan sandıklardan alınan resmi olmayan sonuçlara göre, Nida Tunus Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sibsi'nin olayların yüzde 39,5'ini, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki'nin ise yüzde 33,4'ini aldığı bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT