1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Laik Cephe Müslüman Kardeşler’i Suçladı!
Laik Cephe Müslüman Kardeşler’i Suçladı!

Laik Cephe Müslüman Kardeşler’i Suçladı!

Mısır’ın laik siyasi figürleri yaptıkları açıklamayla darbeye verdikleri desteğin boyutlarını sergilediler.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Cuma günü gerçekleşen katliamdan ötürü üzüntü duyduğunu açıklayan Ulusal Kurtuluş Cephesi soruşturma açılmasını talep etmekle beraber yaşananlardan İhvan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Mısır’ın laik siyasi figürleri yaptıkları açıklamayla darbeye verdikleri desteğin boyutlarını sergilediler. Mursi karşısında özgürlük ve halk iradesi sloganlarını öne çıkartarak darbeye sivil zemin hazırlayan bu kişiler darbe sonrasında elde ettikleri koltuklarını borçlu oldukları askerlere koşulsuz biat etmiş görünüyorlar. 3 Temmuz’da Sisi’nin ardında yer alarak darbecilik suçuna bulaşan bu isimler şimdi de katliam savunuculuğuna soyunarak ne kadar ilkesiz ve zalim bir çizginin takipçileri olduklarını ilan etmiş oldular.

Mısır’da Mursi yönetimine karşı laik liberal ve sol muhalefeti bir araya getiren UKC’nin liderlerinden Muhammed Baradey, Hamdin Sabbahi ve Amr Musa bugün düzenledikleri basın toplantısında Adeviyye katliamına dair görüşlerini ortaya koydular.

Her Mısırlının hayatının korunmasının öneminin vurgulandığı açıklamada ölümlerden asıl olarak İhvan’ın sorumlu olduğu ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi: “İhvan bir aydır taraftarlarını Adeviyye’de toplayarak silahlı güçlerle ve polisle çatışma mesajları verdi, özel ve kamu binalarına saldırılara sebep oldu ve bu yolda ölecek olurlarsa şehid olacakları vaadiyle Mısırlılara cihad çağrıları yaptı.”

UKC aynı zamanda İhvan’ı yaralanan ve ölenlerin sayılarını abartmakla suçladı ve bu şekilde çatışmaların derinleşmesine ve masum Mısırlıların mağduriyetlerine çalışmakla suçladı.

Olayların araştırılması için bir komite teşkil edilmesi gerektiğini söyleyen UKC, açıklamasında eğer protestoculara karşı aşırı bir güç kullanımı olmuşsa İçişleri bakanı da dahil olmak üzere sorumlular hakkında soruşturma açılması gerektiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda “İhvan liderleri Cuma günü milyonlarca Mısırlının ülke genelinde meydanları doldurarak 3 Temmuz’da ilan edilen yol haritasına bağlılıklarını ilan etmelerinden rahatsız oldular ve bu nedenle ülkede bir ulusal uzlaşmanın reddedilmesi ve daha fazla çatışma için bahane aramaktalar” denildi.  

UKC açıklamasında güvenlik güçlerinden “İhvan’ın hesaplarını gözönünde bulundurarak protestoculara müdahale ederken azami dikkat sergilemeleri” istendi.  

HABERE YORUM KAT

2 Yorum