1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kuzey Kore'den Bir Balistik Füze Denemesi Daha
Kuzey Kore'den Bir Balistik Füze Denemesi Daha

Kuzey Kore'den Bir Balistik Füze Denemesi Daha

Kuzey Kore’nin ülkenin doğu kıyısında bulunan bir denizaltıdan balistik füze fırlattığı bildirildi.

A+A-

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Kuzey Kore Japon Denizi’nde bir balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Son dönemde birçok balistik füze denemesinde bulunan Kuzey Kore’nin son denemeyi, ABD ve Güney Kore’nin ortak tatbikat başlatmasından bir gün sonra gerçekleştirmesi dikkat çekti.

Kuzey Kore BMGK'ya Çağrı Yaptı

Öte yandan Kuzey Kore, Güney Kore ile ABD arasındaki ortak askerî tatbikatın Kore Yarımadası'nı savaşın eşiğine getirdiğini belirterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) acil toplanmasını talep etti. Kuzey Kore'nin BM Büyükelçisi Jan Song Nam, BMGK başkanına yazdığı mektupta ABD'yi “savaş tehlikesi yaratmak”la suçladı.

Mektubunda, “Kore Yarımadası’ndaki durum, ABD'nin bölgeye stratejik nükleer bombaları, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzeleri ve diğer stratejik silahları getirmesiyle görülmemiş bir şekilde istikrarsızlaşmıştır.” ifadesine yer veren Jan Song Nam, BMGK’nın daha önce Pyongyang'ın konuyla ilgili taleplerini haksız şekilde göz ardı ettiğini belirtti.

Jan Song Nam, “BMGK'nın Kuzey Kore'nin tatbikatları gündeme alma talebini tekrar reddetmesi, uluslararası barışı koruma görevinden vazgeçtiği ve ABD'nin siyasî bir aracı olduğu anlamına gelecektir.” ifadelerini de kullandı.

75 Bin Askerle Tatbikat

Güney Kore ve ABD, pazartesi günü her yıl düzenledikleri 12 günlük ortak tatbikata başlamıştı. 50 bini Güney Kore'den, 25 bini ABD'den toplam 75 bin asker katıldığı tatbikata “Ulchi Özgürlük Gardiyanı” (Ulchi Freedom Guardian) adı verilmişti.

Kaynak: Reuters, Sputnik

HABERE YORUM KAT