Kuvvet Komutanları Belli Oldu

03.08.2011 05:47
Kuvvet Komutanları Belli Oldu
Yüksek Askeri Şura toplantısının ikinci günü sonunda yeni kuvvet komutanlıkları ve bazı görevlere atamalar netleşti.

Yüksek Askeri Şura toplantısının ikinci günü sonunda yeni kuvvet komutanlıkları ve bazı görevlere atamalar netleşti.

Dün sabah Genelkurmay Karargahı'nda başlayan ve 5.5 saat süren toplantı sonrasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun getirilmesine karar verildi.

Edinilen bilgiye göre Başbakan Erdoğan'ın 5.5 saat başkanlık ettiği toplantıda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Deniz Murat Bilgel'in atanması kesinleşti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ise beklentilerin aksine Korg. Mehmet Erten değil Korgeneral Abidin Ünal getiriliyor. Jandarma Genel Komutanlığı için ise Org. Servet Yörük ismi belirlendi.

Kulislere göre Jandarma ve Hava Kuvvetleri Komutanı'nın belirlenmesinde uzun müzakereler yapıldı. Alternatif öneriler içerisinde Jandarma'ya Yörük'ün Hava Kuvvetleri'ne de Ünal'ın getirilmesi ağırlık kazandı. Öte yandan ismi çok tartışılan Org. Aslan Güner ise beklentinin aksine 1. Ordu Komutanlığı'na değil Harp Akademileri Başkanlığı'na getiriliyor. Ayrıca Kara Kuvvetleri'nde terfisi gelen üç korgeneral Orgeneralliğe terfi ettirildi.

Toplantının bugünkü bölümlerinde başta 1., 2. ve 3.ordu ile bir üst rütbeye terfi edecek komutanların durumları görüşülecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül akşam YAŞ üyelerine Çankaya Köşkü'nde bir iftar verecek.

YAŞ toplantısında alınan kararlar 4 Ağustos Perşembe günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

BUGÜN 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim