1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Kuveyt Mısır Cuntasına Yardımdan Vazgeçti
Kuveyt Mısır Cuntasına Yardımdan Vazgeçti

Kuveyt Mısır Cuntasına Yardımdan Vazgeçti

Mısırda Abdulfettah el-Sisi liderliğindeki cunta rejimi içte ve dışta destek kaybetmeye devam ediyor. Darbeye açık destek veren Kuveyt, Mısır'a yaptığı para yardımını keseceğini ilan etti.

A+A-

Emel Özçelik / Yeni Şafak

Mısır'da Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinden bu yana ülkeye büyük miktarda para yardımı yapan ABD ve Körfez ülkeleri, Abdulfettah el-Sisi liderliğindeki askeri darbeye açık açık destek verseler de, cuntanın iç ve dış kamuoyunda giderek daha fazla itibarsızlaşması yapılan yardımların da kesilmeye başlamasına yol açtı. Daha önce ABD, yaptığı maddi yardımları kesebileceğini açıklamış, cunta ile arasında siyasi kriz yaşanmıştı. Ancak en büyük yardımı yapan ülkelerden Kuveyt'in bu yönde kesin bir karar aldığı belirtiliyor. Mısır'ın el-Shaab sitesinde geçen habere göre Kuveyt Maliye Bakanlığı, Mısır Maliye Bakanlığı'na gönderdiği yazıda Mısır'a gelecek yıl herhangi bir şekilde borç veya hibe yardımında bulunamayacağını ilan etti.

Habere göre Kuveyt Maliye Bakanlığı gönderdiği bildiride, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Mısır bakanlıkları arasında Riyad'da imzalanan 'Mısır'a destek toplantısı anlaşmasının' bakanlık tarafından feshedildiğini açıkladı. Kuveyt Maliye Bakanlığı yardım kesintisine gerekçe olarak kendi bütçe açığını gösterdi. Açıklamaya göre 2013-2014 yılı bütçesi hesaplandığında Mısır'a yardım yapılmasının artık mümkün olmadığı, daha önce sağlanan yardımlardan ötürü bakanlığın bütçe açığını hâlâ kapatamamış olduğu belirtildi. Öte yandan Mısır'da darbeye maddi ve manevi her türlü desteği sağlayan Suudi Arabistan yönetiminin ise cunta yönetimine yeni yardım sağlayacağı öne sürüldü.

Mısır'ın yerel kaynaklarından edinilen bilgiye göre Suud yönetimi Mısır'da ekonomik krizin hafiflemesi için 5 milyar dolarlık yeni bir yardım yapabileceğini belirtti. Suud, darbeden hemen sonra cuntaya desteğini ilan eden ilk ülke olmuştu.

HABERE YORUM KAT