1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kuveyk Nehri Katliamında Baas İzi
Kuveyk Nehri Katliamında Baas İzi

Kuveyk Nehri Katliamında Baas İzi

Halep'teki Kuveyk Nehri'nden dün 33 kişinin daha cesedi çıkartıldı. Katliamın perde arkasına dair bir habere yer veren The Guardian gazetesi, 'Bütün deliller Esed'i gösteriyor' dedi.

A+A-

FATİH AÇA | YENİ ŞAFAK

Geçtiğimiz Ocak ayında Suriye'nin Halep kentinden geçen Kuveyk Nehri'nde elleri arkadan bağlanmış, çoğu çocuk denecek yaşta 80 gencin cesedi bulunmuştu. İki yıldan fazladır süren Suriye savaşının en acı olaylarından biri olan bu katliamla ilgili, hem Baas rejimi hem muhalifler birbirini suçlamıştı. Önceki günden itibaren aynı nehirden 33 kişinin cesedi daha çıkartıldı ve ceset arama çalışmaları devam ediyor. İngiliz The Guardian gazetesi hazırladığı haberle vahşetin perde arkasını aydınlattı. Katliam kurbanlarından 11 aileyle görüşen muhabirler her seferinde aynı adrese ulaştı: Beşşar Esed güçleri!

Kurbanların hepsinin Halep'in muhaliflerin elinde olan doğu yakasında yaşadığı ve çalışma yaşında oldukları anlaşıldı. Kurbanların diğer ortak noktası ise hepsinin daha önce kentin Esed güçlerinin hakimiyetindeki batı yakasında bulunması ya da batı yakasına geçmeye çalışmış olması. Kurbanların çoğu, Halep içinde Esed rejiminin kurduğu kontrol noktalarında kaybolmuş. Yani, direnişçilerin elindeki bölgelerde yaşayan bu sivillerin yolları bir şekilde Esed'in ölüm timleri olan Şebbihalar tarafından kesilmiş.

Kurbanlardan, Cemiliye semtindeki diş hekimine gitmek isteyen 18 yaşındaki Muhammed kontrol noktasında durdurulmuş. Babası akıbetini öğrenmek için rejim güçlerine başvurduğunda Muhammed'in genç olduğu ve askere alındığı söylenmiş. Ertesi gün Muhammed'in cesedi bulunmuş.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen Halepli bir baba Esed askerleri tarafından gözaltına alınan oğlunun cesedini bir gün sonra Kuveyk Nehri'nin kıyısında bulduğunu anlattı.

 

HABERE YORUM KAT