1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Kutuplaşma Ülkemizi Tehdit Ediyor
Kutuplaşma Ülkemizi Tehdit Ediyor

Kutuplaşma Ülkemizi Tehdit Ediyor

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, ''Devrim tüm Mısırlıların devrimidir, kanlarımızla bu devrimi yaptık. Ancak kutuplaşma ülkemizi tehdit etmektedir" dedi.

A+A-

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, göreve gelişinin 1. yıl dönümü olan 30 Haziran'da düzenlenmesi planlanan protesto gösterileri öncesi halka seslendi.

''Devrim tüm Mısırlıların devrimidir, kanlarımızla bu devrimi yaptık" diyen Mursi, "Ancak şimdi, kutuplaşma, yeni doğmuş demokrasimizi ve ülkemizi tehdit etmektedir. Bunu hiç birimiz istemeyiz" şeklinde konuştu.

"Ekonomik vaatlerde gecikmeler olmuşsa bunda istikrarı tehdit eden etkenleri incelememiz gerekir" ifadelerini kullanan Mursi, şöyle devam etti:

 "Hep danıştım, bazen doğru şeyler, bazen yanlış şeyler yaptım. Yanlışların düzeltilmesi zorunludur. Hatalarda ısrar etmeyeceğim, uzun yıllar akademik çalışmalar yaptım ve insanın hata yapabileceğinin bilincindeyim."

Muhalefetin güçlenmesini destekliyoruz

Gerçek muhalefetle eski rejimin geri gelmesini isteyenler arasında ayrım yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Mursi, ''Bizler bu ülkeyi seven gerçek muhaliflerin güçlenmesini ve bu şekilde demokrasinin yerleşmesini destekliyoruz" dedi.

Kaos çıkmasına izin vermeyin

 Mursi, kesinlikle barışçıl gösteri yapanla 'baltacı'ları birbirinden ayırmak gerektiğini belirterek, "Gösterilerinizi sesinizi duyurmak ve bizi daha iyiye sevk etmek için yapın, kaos çıkmasına izin vermeyin" diye konuştu.

Anayasa kutsal kitap değil

Yönetime geldiklerinden beri, her anlamda başarısız olmaları için çok fazla çaba sarf edildiğini vurgulayan Mursi, uzun uğraşlar ve istişareler sonunda yeni anayasayı oluşturduklarını anımsattı. 

Mursi, "Bizler Mısır Anayasası'nı yaptığımız için gururluyuz, içinde değiştirilmesi gereken yerler varsa da değiştirilir, anayasalar kutsal kitaplar değildir'' değerlendirmesinde bulundu. 

AA

 

HABERE YORUM KAT