Kütahya'da “Kur'an Kıssalarının Evrensel Mesajı” Konuşuldu

29.05.2016 15:54
Kütahya'da “Kur'an Kıssalarının Evrensel Mesajı” Konuşuldu
Yazar Cengiz Duman, Kütahya Şahit Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 10. Bilinç ve Ülfet Buluşmalarına konuk oldu.

“Kur'an Kıssalarının Evrensel Mesajı” başlıklı konferans dernek başkanı Hatice Karakaya'nın selamlama konuşmasıyla başladı.

Yazar Cengiz Duman ilk olarak Kur'an-ı Kerim'in iki kapak arasındaki bir kitap değil, Allah’ın kullarının yapmasını istediği ve men ettiği şeyleri bildirdiği bir "hitap" olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı. İlahi kitabın elinize ilk aldığınızda karışık gelebileceğini ama aslında emir ve buyrukların çok net olduğunu belirten Duman Allah'ın bazı konuları da kıssalar yoluyla anlattığını söyledi. Kıssaların Kur'an içinde büyük bir yeri olduğunu, bu yüzden onları anlamanın önemli olduğunu fakat eğer bir metodolojimiz olmazsa gereken mesajı alamayıp çok yanlış çıkarımlarda bulunabileceğimizi belirtti.

“Hiçbir kıssayı indirildiği zaman mekan ve olaydan bağımsız değerlendiremeyiz ve o günün insanının kavrayışını bakış açısını görmezden gelemeyiz.”

Yazar Kurani kıssalar üzerinden almamız gereken evrensel mesajlara örnekler vererek konuşmasını sürdürdü.

 Örneğin Adem (a) yaratılış ve cennetteki imtihanlarının bir yeryüzü provası olduğunu, onların şahsında kıyamete kadar bize bir ölçü verildiğini, yiyin için ve yasaklara yaklaşmayın deyip açık bir düşman olan şeytani tanıtıp uyararak çağlar boyu değişmeyen mesajın verildiğini bildirdi.

Yine Yunus (a) görev yerini terk etmesi, mücadeleden vazgeçmesindeki mesaj, Nuh (a) yıllarca her yolu deneyerek sadece bir avuç insanla gemiye binmesinin ne Nuh nede Allah için bir zül olmadığını, davete kimin icabet edeceğinin, bir devlet kurup kurmamanın bizim meselemiz olmadığını, bize düşenin anlatmak öğüt vermek olduğunu anlattı.

Musa ve Alim Kul, Züleyha ve Yusuf ve Zülkarneyn vb. kıssalarda da çok yanlış değerlendirmeler yapıldığını, asl olanın ayrıntı ve detaylar değil verilmek istenen mesajın ne olduğunu anlamak olduğunu söyledi.

Sonuç olarak “Kur'an kendisinden önce gelen Tevrat’ta pek çok detay bilgi verildiği ve toplum da genel olarak bahsi geçen resul ve olaylardan haberdar olduğu için ayrıntı vermez. Ya yahudilerin saptırdığı ve iftira attığı elçilerini aklar, bilgileri tashih eder ya da gözden kaçırılan ve o andaki sorunu çözen, cevap veren asıl mesaja dikkat çeker. Aynı olayı farklı yönlerden anlatır ki daha iyi anlaşılsın. Böylece kıyamete kadar yaşayacak tüm insanlar Kur'an'ı doğru okuyup anladıklarında evrensel mesajı alacak ve hayatlarında yansıtabileceklerdir.” diyen Duman, sözlerine Kur'an'ı döne döne tekrar tekrar okumak ve anlamakla sorumlu olduğumuzu ve Rabbimizin bu yolda hepimize yardım etmesini niyaz ederek son verdi.

img-20160528-wa0014.jpg

img-20160529-wa0028.jpg

img-20160529-wa0037.jpg

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim