1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kusayr'da Katliam Korkusu Hakim
Kusayrda Katliam Korkusu Hakim

Kusayr'da Katliam Korkusu Hakim

Esed'in Hizbullah ile birlikte abluka altına aldığı Kusayr'da tam bir ölüm-kalım savaşı yaşanıyor.

A+A-

Esed'in Hizbullah ile birlikte abluka altına aldığı Kusayr'da tam bir ölüm-kalım savaşı yaşanıyor. Yaralanan bin kişi tedavi edilemiyor. 40 bin nüfuslu ilçede 'katliam' korkusu hakim. Kusayrlı doktorlar, 'Esed kadınlarımızı ve çocuklarımızı Hizbullah'a öldürtmek istiyor' diyor.

Uluslararası kamuoyu Rusya'nın Şam yönetimine gönderdiği S-300 füzelerini ve yakında yapılacak Cenevre konferansını konuşurken, Suriye'de Beşşer Esed'e bağlı güçler, Lübnan Hizbullah'ının da desteğiyle girdikleri Humus'un Kusayr ilçesindeki saldırılarına devam ediyor. Haftalardır abluka altında bulunan ilçede tam anlamıyla ölüm-kalım savaşı veriliyor. El Cezire'ye konuşan aktivistlere göre, binlerce sivil bölgede sıkışıp kalmış durumda. Hizbullah 2 hafta önce Esed rejimine destek vermek için bin 700 milisini Suriye'ye göndermişti. Kusayr'da binden fazla yaralı sivil tedavi beklerken, geçici klinliklerde tıbbi malzemeler tükendiği için müdahale edilemiyor.

İlçenin Esed güçlerinin eline geçmesi halinde bölgede 'büyük bir katliam' yaşanacağı korkusu hakim. BBC'ye bağlanan Kusayrlı doktor Muhammed el-Muhammed, 'Şu ana kadar Esed, tek bir çocuğun bile ilçeyi terk etmesine izin vermedi. Onun tek istediği, kadınlarımızı ve çocuklarımızı Hizbullah'a öldürtmek' ifadelerini kullandı. 600'den fazla insanın yaralı olduğunu anlatan Muhammed, 'İnsanlar içme suyu için 3-4 gün bekliyor. Çatışmalar daha kötüye gidiyor' diye konuştu. 'Kadınlar ve çocukların su ve ekmek bulamadığını vurgulayan Muhammed, 'Her yerde hüzün ve gözyaşı hakim' dedi.

Hizbullah milislerini gözleriyle gördüğünü de söyleyen doktor ayrıca, 'Ölen Hizbullah milislerinin cesetleri var. Hizbullah 'oyun'u değiştirdi. Geldiler ve Kusayr'da Esed'in elini güçlendirdiler' şeklinde konuştu.

Özgür Suriye Ordusu komutanı General Selim İdris, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, kuzeydeki Halep kentinden bölgeye sevk edilen muhalif askerlerin silahlandığını ve Hizbullah milisleriyle çarpıştığını söyledi. Geçtiğimiz gün AB dışişleri bakanlarının aldığı 'muhaliflere silah ambargosunun kaldırıması' kararını da hatırlatan İdris, 'Batı ülkelerinin muhaliflere ağır silah vermemesi halinde devrimin kaybedilebileceği' uyarısında bulundu. AB'den çıkan kararda ambargo 1 Haziran tarihiyle kaldırılırken, silah tedariğinin 1 Ağustos'tan önce başlatılamayacağı vurgulanmıştı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), komşu ülkelere sığınan Suriyeli sayısının 1,6 milyonu aştığını bildirdi. BMMYK, Dünya Gıda Programı, UNICEF, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ve Suriye Kızılayı'ndan oluşan heyet Kusayr'dan kaçanların kaldığı Hasiya kasabasını ziyaret etti. Çoğunluğu çocuk ve kadın 3 bin 500 kişi Hasiya'ya, 3 binden fazla Suriyeli de Lübnan'a sığınmıştı.

HABERE YORUM KAT