1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kusayr Kasabasında Katliam Korkusu
Kusayr Kasabasında Katliam Korkusu

Kusayr Kasabasında Katliam Korkusu

Esed yönetiminin ele geçirdiği Humus'a bağlı Kusayr kasabasında katliam endişesi yaşanıyor.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından yapılan açıklamada,  Kusayr'a dün geceden bu yana yoğun hava ve kara saldırısı düzenlendiği, ÖSO birliklerinin, sivillerin daha fazla zarar görmemesi için şehir merkezinden çekildiği belirtildi. Açıklamada, hedef gözetmeksizin sürdürülen bombardıman sebebiyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla kişinin yaralandığı ve birçok binanın çöktüğü ifade edildi. 

Katliam endişesi

SRGC, kent merkezini ele geçiren Esed güçleri ve Hizbullah milislerinin sivil ya da asker gözetmeksizin katliam yapabileceğinden ve yaralıların yanı sıra şehirdeki sivillerin hayatından endişe edildiğini duyurdu. 

Merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC)'den yapılan yazılı açıklamada, Kusayr'daki sivil nüfusun can güvenliğinin olmadığı, saldırılarda yaralananların acilen bölgeden çıkartılması gerektiği kaydedildi.

Esed güçleri ve Hizbullah militanlarının 18 Mayıs'ta Kusayr kasabasına yönelik başlattığı operasyona muhalifler direnişle karşılık vermiş, çıkan çatışmalarda çok sayıda Hizbullah militanı ve muhalif savaşçı hayatını kaybetmişti.

KUSAYR’DA ÖLÜ SAYISI 270

Esed'e bağlı güçler ile Hizbullah milislerinin 17 günden bu yana Humus'un Kusayr ilçesine düzenlediği operasyonlarda 270 kişi katledildi. Bunların çoğu sivil…

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejim güçleri ile Hizbullah militanlarının Kusayr'a 17 günden beri ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda, 110'u silahlı muhalif 270 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralıların sayısının ise 2 bin 400'ü geçtiğini belirtti.

SNHR, ilçedeki sahra hastanelerinde tıbbi malzemelerin bulunmadığını ve bazı yaralıların bu nedenle hayatını kaybettiğini dile getirdi.

YARALILARIN ÇIKARILMASINA HİZBULLAH ENGELİ

İlçe dışına çıkartılmak istenen yaralıların Hizbullah keskin nişancılarınca engellendiğini vurgulayan SNHR, rejim güçlerinin yardım yapılmasına izin vermediğini, Kusayr'da insanlık dramı yaşandığını kaydetti.

Kusayr halkının su sıkıntısı çektiğine dikkati çeken SNHR,  rejim güçlerine ait savaş uçaklarının ilçedeki sahra hastanesini bombaladığını vurguladı.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum