1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kuşatma Altındaki Guta’da Bulaşıcı Hastalıklar
Kuşatma Altındaki Guta’da Bulaşıcı Hastalıklar

Kuşatma Altındaki Guta’da Bulaşıcı Hastalıklar

Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Guta banliyösüne yönelik sürdürdüğü kuşatma nedeniyle bölgede bulaşıcı hastalıklarda artış gözlemleniyor.

A+A-

Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Guta banliyösüne yönelik sürdürdüğü kuşatma nedeniyle bölgede bulaşıcı hastalıkların yayıldığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporda Guta’da süren kuşatma nedeniyle salgın hastalıkların arttığı ifade edildi. Kuşatma altındaki Guta’nın doğu bölgesindeki insan durumu hakkında tutulan raporda özelikle Hepatit hastalığında artış olduğunun altı çizildi.

Rapora göre, gıda ve ilaç eksikliği nedeniyle bölgede 183 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 134’ünü çocuklar oluştururken yeni doğan bebeklerde ölüm oranlarının yüksek olması dikkati çekti. Diğer taraftan ölenlerden 22’si de kadınlardan oluşuyor.

Hastane ve sağlık merkezlerinin bombardımanlara maruz kalması, çok sayıda sağlık personelinin hayatını kaybetmesi, her geçen gün hasta ve yaralı sayısının artması; içme suyu eksikliği ölüm oranlarını arttıran sebeplerin başında gelmekte. Bölgede artış gören hastalıklar arasında tifo, hepatit ve bağırsak iltihabı başı çekiyor.

Doğu Guta’da bir sağlık merkezinde görev yapan Dr. Mecid Ebu Ali, “şu ana kadar tifodan kaç kişinin hayatını kaybettiğini tespit edemedik. Hastalarda çoğunlukla bakteri ve virüsler nedeniyle ishal rahatsızlığı gözlenmektedir,” açıklamasında bulundu ve ayrıca yer altı suyunun ve gıdaların kirlenmesinin hastalıkların önünü açtığına dikkat çekti.

Guta bölgesi 2013’ün Ekim ayından buyana Esed rejimi tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Çatışmalar Şam çevresinde yoğunlaştı

Direnişçilerle Esed güçleri arasındaki çatışmaların başkent Şam çevresinde yoğunlaştığı bildirildi. 

Doğu Guta Meliha bölgesinde yer alan Mezari el-Tabbah’ta Esed güçleri 15 kayıp verdi. Muhalifler, çatışma sonucunda birçok mühimmatı ele geçirdi. 

Yerel kaynaklar,  Esed güçlerinin Şam'ın “Asafir ve Zibdin” beldelerine saldırdığını, direnişçilerin saldırıya karşı koyduğunu ve 7 Esed askerinin de etkisiz hale getirildiğini aktardı.

 

HABERE YORUM KAT