1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kuşatma Altındaki Darayya'da Kriz Büyüyor
Kuşatma Altındaki Darayya'da Kriz Büyüyor

Kuşatma Altındaki Darayya'da Kriz Büyüyor

Üç yıldır abluka altında olan Şam’ın batısındaki Darayya’ya kısmi ateşkes döneminde de yardım ulaştırılamıyor

A+A-

Şam’ın batı kırsalında yer alan Darayya’da çocuklar ve kadınlar 3 yıldır kuşatma altında olan ilçeye yardımların girmesi için protesto gösterisi düzenledi.

Kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların durdurulması anlaşması sonrası da Darayya’ya yardımların girmesini engelleyen Beşşar Esed rejimi, ilçeye Birleşmiş Milletler (BM) dahil hiçbir organizasyonun girişine izin vermiyor.

Darayya'ya daha önce kaçak yollarla yardım sokabilen halk, rejim güçlerinin bir ay önce bölgeyi tamamen kuşatmasıyla açlığa mahkum edildi.

Kuşatma altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılmasını da içeren kısmi ateşkes anlaşmasından 12 gün sonra bile hiç yardım girmeyen ilçede kadınlar ve çocuklar, düzenledikleri gösteriyle BM’ye 12 bin sivilin yaşadığı Darayya'ya yardım gönderme çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a seslenen Darayyalı kadınlar ve çocuklar "Su istiyoruz", "Söz verilen BM yardımı nerede?", "Darayya kuşatmasını kaldırın", "Her şeye rağmen özgürlük", "Darayya’nın çocuklarına yardım edin" yazılı pankartlar taşıdılar.

Darayya Medya Merkezi Başkanı Hüsem el Ahmed yaptığı açıklamada, "Rejim Darayya’da sivil olmadığını söylüyor. Çocuk ve kadınlardan oluşan bu gösteri bunun doğru olmadığının kanıtıdır. Darayya kuşatmanın dördüncü yılına giriyor ve ilçemizde temel ihtiyaçları bile bulamıyoruz. BM’den sözlerini yerini getirmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nde 26 Şubat gecesi Suriye'de çatışmaların durmasını içeren karar tasarısı oy birliğiyle kabul edilmişti. Kararda, insani yardım konvoylarının en kısa yoldan biran önce ihtiyaç içindeki halka ulaştırılmasının temin edilmesi talep edilmişti.

Suriye’de 27 Şubat'ta yürürlüğe giren ateşkes sonrasında abluka altındaki 18 bölgeden sadece Şam'ın Muaddamiye ilçesi ile Doğu Guta ilçesindeki bazı beldelere insani yardım ulaştırıldı.

Kaynak: Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT