1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kuşatılmış Bölgelere Havadan Yardım Kararı
Kuşatılmış Bölgelere Havadan Yardım Kararı

Kuşatılmış Bölgelere Havadan Yardım Kararı

Tıkanan siyasî çözüm çabalarını canlandırmak için düzenlendiği söylenen Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Viyana toplantısı sona erdi. Almanya Dışişleri Bakanı, toplantıda kuşatılmış bölgelere havadan yardım yapılması kararı çıktığını söyledi.

A+A-

Suriye’de “insanî yardımlar” ve “ateşkes” konularına öncelik verdiği söylenen Uluslararası Suriye Destek Grubu (USDG) toplantısından sonra konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Fransk-Walter Steinmeier, ABD ile Rusya’nın Suriye’de “ateşkes”i kimin ihlâl ettiğini tespit etmek için teknik çalışmalarını bir adım daha ileriye taşıyacaklarını söyledi. Steinmeier, havadan yardım ulaştırılması konusunda da bir uzlaşıya varıldığını anlattı.

Toplantıdan sonra ABD ve Rusya dışişleri bakanları BM Özel Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Viyana toplantısında bir ilerlemenin sağlandığına inandığını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre’deki görüşmelerin sonunda, Mistura’nın Suriyeli tarafların tutukluları serbest bırakması için bir anlaşma gerçekleştireceğini söyledi.

Rejim BM’nin Yardımlarını Darayya’ya Sokmadı

BM, geçtiğimiz hafta Şam’ın batı kırsalında yer alan ve Esed rejiminin kuşatması altındaki Darraya kentine, Beşar Esed rejimi ile koordinasyonlu olarak yardım konvoyu göndermişti. Ancak rejim, yardım konvoyunu, yardımların arasında bebek mamaları ve aşıların olduğu belirtilmesine rağmen kasabanın girişinde 7 saat bekletti ve girişine izin vermedi. Muhalifler, kasabaya yardım sokmak için tüm çabasını ortaya koyduğunu iddia eden BM’yi eleştirmiş ve kuruluşla ilgili “Yardım ulaştırma niyeti olsaydı aynı IŞİD tarafından kuşatılan rejimin Deyr ez-Zor’daki bölgelerinde olduğu gibi Darayya’ya da havadan yardım ulaştırılırdı.” açıklamasını yaptı.

Rusya Hâlâ PYD’de Israr Ediyor!

USDG’nin dışişleri bakanları düzeyindeki Viyana toplantısından önce ABD’li mevkidaşı Kerry ile görüştükten sonra konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavorv, muhalifleri eleştirdi.

Lavrov, ön şart koşan muhaliflere güçlü bir mesaj yöneltilmesi gerektiğini altını söyledi ve muhaliflerin alternatifi olarak tanımladığı diğer grupları “yapıcı muhalefet” olarak niteledi:

“Ön şart koşan muhalif gruplara güçlü bir mesaj yönetilmesi gerektiği üzerinde durduk. Viyana’ya vardıktan sonra yapıcı muhalefetle, Moskova-Kahire grubu, Hmeymim grubu ve Türkiye başta olmak üzere USDG’nin bazı üyelerinin istemediği PYD ile görüştüğümüzü ABD’li ortaklarımıza söyledik.”.

Lavrov, tüm grupların Cenevre’de temsil edilmesi gerektiğini söyledi ve “ABD’nin, tüm muhalif temsilcilerinin masada rejimin karşısında olmasının gerekliliğini anladıklarını hissettik.” dedi.

18 Aylık Takvim

Suriye sorununun çözümü için Kasım 2015'te Viyana'da toplanan Uluslararası Suriye Destek Grubu, somut bir takvim planı üzerinde mutabakat sağlamıştı. Gruptaki 17 ülke, 2016’nın başından itibaren ilk 6 ay içinde tam yetkili bir geçiş hükûmeti kurulması, 18 ay içinde de yeni anayasa ve ardından da Suriye'de seçimlerin yapılması konusunda anlaşmıştı. Ancak bu takvimi hayata geçirmek için Cenevre'de rejim ile muhalifler arasında başlatılan siyasî süreç, rejim heyetinin geçici hükûmet konusuna mesafeli olması nedeniyle somut bir ilerleme sağlayamadı. Muhalifler de rejimin “ateşkes” ihlâllerini protesto etmek için nisanda müzakerelere katılımını geçici olarak askıya almıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

HABERE YORUM KAT