Kurtulmuş: Rusya’yla Yumuşama Var

27.06.2016 12:06
Kurtulmuş: Rusya’yla Yumuşama Var
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İsrail'in yanı sıra Rusya’yla ilişkilerde de yumuşama gördüklerini söyledi. "Türk işçilerin çalışması için yeniden izin çıktı" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin normalleştirilmesi konusundaki anlaşma hakkında konuştu. “26 Haziran’da belli bir noktaya gelinmiştir. Her iki başbakanın eş zamanlı yapacağı açıklamayla duyurulacaktır” diyen Kurtulmuş, Rusya’yla ilişkilerde de yumuşama gördüklerini söyledi:

“Özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın mektuplarının ardından Rusya’yla ilişkilerimizde de yumuşama yönünde trendi görüyoruz. Türk işçilerin çalışması için yeniden izin çıktı.”

'AB Türkiye’ye karşı çok daha duyarlı davranmalı'

Kurtulmuş, Büyük Britanya’nın AB’den çıkış kararını değerlendirdi:

“Ortak bir ordusu olmazsa, AB’nin dağılma sürecine gireceği uyarısını çok önceden yapmıştık. Özellikle Ukrayna krizinde AB’nin herhangi bir çözüm üretememesi, Birliğin sorun çözme yeteneğinin olmadığı konusunda önemli bir göstergeydi.

Son gelişme karşısında AB Türkiye’ye karşı çok daha duyarlı davranmalı. Türkiye’nin vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasının önemini çok daha iyi anlamalı. Vize serbestisi konusundaki beklentimiz son derece açık ve anlaşılır. Yükümlülüklerimize riayet ettiğimizin bir kere daha altını çizmek istiyorum.

'Gümrük Birliği yeniden değerlendirilecek'

Gümrük Birliği’ne girmesiyle Türkiye’nin maddi anlamda önemli kayıpları oldu. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ni yeniden gündeme getirmesi zaruridir.”

Kaynak: Al Jazeera

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim