1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurtulmuş: “IŞİD Bir Sebep Değil Sonuçtur!”
Kurtulmuş: “IŞİD Bir Sebep Değil Sonuçtur!”

Kurtulmuş: “IŞİD Bir Sebep Değil Sonuçtur!”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, TBMM'de görüşülecek Irak ve Suriye tezkerelerine ilişkin "Türkiye kendisine karşı herhangi bir gücün tehdit oluşturmasına müsaade etmeyecek" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bir programa katılmak için geldiği Düzce'de AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, IŞİD'in bir günde bu duruma gelmediğini, bunun tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiğini söyledi.

IŞİD'in bir neden ve sebep değil sonuç olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Suriye'deki bu siyasi istikrarsızlık, geniş kitlelerin siyasal katılım sürecinin dışında kalmaları, diğer taraftan Irak'taki bölünmüşlük, Maliki döneminde özellikle sünni kitlelerin siyasal katılımın dışında kalmaları IŞİD'e altın tepsi içerisinde fırsat sundu. Afganistan işgalinin ardından Taliban ve El Kaide'nin çıkması gibi Suriye'deki olaylar, Irak'ın parçalanmasıyla IŞİD'e zemin hazırlayan bir siyasal atmosfer oluşturdu"  diye konuştu.

Kurtulmuş, Suriye ve Irak halklarının siyasal katılım süreçlerinin ciddi bir şekilde önünün açılması gerektiğinin önemini vurguladı.

IŞİD’den Rahatsız Olanların Çoğu…

Halkın kendisini temsil edeceği demokratik yönetim mekanizmalarının kurulmasının gerekliliğine işaret eden Kurtulmuş, "IŞİD'in ortaya koyduğu bu ortamdan rahatsız olanların çoğu, bilerek ya da bilmeyerek IŞİD'i ortaya çıkaran sebeplerin faaliyetleri içerisinde oldular. Birtakım güçler bölgede etkinlik mücadelesi vermek için bu bölgenin istikrarsızlığının da önünü açtılar. Bu istikrarsızlık ortamı IŞİD'i oluşturdu. IŞİD'i yarın sabah bütünüyle birlikte bitirsek bile onun yerine başka bir örgüt ortaya çıkacak. Dolayısıyla önce bu şartların ortadan kaldırılması gerekir" ifadesini kullandı.

Türkiye'ye Mülteci Akını

Kurtulmuş, IŞİD'in Kobani bölgesinde, Aynel Arap ve etrafında saldırılarına devam ettiğini anımsattı. 

Yaptıkları hazırlıklarda 100 bine yakın bir göçmen kitlesinin de Türkiye'ye gelebileceği varsayımı üzerinde çalıştıklarını dile getiren Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Maalesef Suriye'deki iç savaş çok taraflı bir hal aldı. Suriye rejimi ve muhalifleri arasında başlayan savaş, şimdi Suriye muhalefeti içerisinde farklı cepheler şeklinde devam ediyor. Maalesef IŞİD, sınırımıza 5-6 kilometre yaklaşacak seviyeye kadar geldi. Oradan da Türkiye'ye bir mülteci akını başladı. Bunun çok büyük kitlelere ulaşmayacağını ümit ederiz. Ama ne olursa olsun, kim olursa olsun, mezhebi, meşrebi, dini, diyaneti, rengi, dili ne olursa olsun, bize yardım çığlığıyla elini uzatan herkese el uzatırız. Suriye'den gelen bu kardeşlerimize de el uzatıyoruz. Onları şimdilik içeriye aldık, barınmaları için imkanlar sağladık."

TBMM'de Görüşülecek Tezkereler

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 2 Ekim'de TBMM'de görüşülecek tezkerelere de değinerek "Meselenin iki boyutu var, biri mülteciler ve insani yardım kısmı, diğeri de siyasal ve belki de askeri kısmı. Bununla ilgili olarak da Türkiye devleti kendi güvenliğini sağlamak mecburiyetindedir. Bununla ilgili masada en iyi ve en kötü tüm senaryoları var" şeklinde konuştu.

Tüm birimlerin kendilerine düşen görevler için hazırlık içerisinde olduğuna işaret eden Kurtulmuş "Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi sınırlarını ve kendi bütünlüğünü koruyacaktır. Kendisine karşı herhangi bir gücün tehdit oluşturmasına müsaade etmeyecektir" dedi. 

Çözüm Süreci

Doğu'da yaşanan gerilimin sebeplerinden birisinin de IŞİD olabileceğine dikkati çeken Kurtulmuş,  "Örgütün Türkiye'deki faaliyetlerinin arkasında yatan sebeplerden birisi Türkiye'nin çözüm sürecinde hızla ilerliyor olmasıdır. Çözüm sürecinde Türkiye büyük bir buluşmayı ve barışmayı sağlıyor" ifadesini kullandı.

Numan Kurtulmuş, devletin Kürt vatandaşlarla barışma sürecini çok sağlam bir iradeyle  sürdürdüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

"Nasıl tüm Türkiye yurttaşları bundan büyük bir memnuniyet duyuyorsa, 'Eyvah, bu süreç bitiyor, artık Türkiye kendi iç çatışmaları ile boğuşmak zorunda kalmayacak' diye de birileri karalar bağlıyor. Bölgede yeniden çatışmaların başlaması, yeniden devletle bölge halkı arasında bir gerilimin yaşanmasını isteyen çevrelerin varlığından haberdarız. Belki IŞİD'in özellikle bu bölgedeki saldırılarının arkasında yatan sebeplerden birisi de bu. Kim hangi provokasyonu yaparsa yapsın, Allah'ın izniyle Türkiye yakaladığı bu momentumdan geri gitmeyecektir. Türkiye, çözüm süreci istikametinde, işlerin kalan kısmını da başarıyla tamamlayacaktır. Provokasyon yapmak isteyenlerin provokasyonlarını boşa çıkaracaktır." 

Bir daha hiç kimsenin burnunun kanamadığı, hiç kimsenin iç tartışmalardan dolayı kavga etmediği, taraf olmadığı Türkiye'yi inşa edeceklerinin altını çizen Kurtulmuş, "Silahlar ilanihaye toprağa gömülecektir. Dolayısıyla bu tür provokasyonlar olabilir, bunlara itibar etmeyiz. Yolumuza devam ederiz, devlet her türlü güvenliğini alarak hem içeride hem Türkiye sınırları çerçevesinde ülkenin ve yurttaşların güvenliğini sağlarız" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT