1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürtlerin Anayasal Haklarını Vereceğiz
Kürtlerin Anayasal Haklarını Vereceğiz

Kürtlerin Anayasal Haklarını Vereceğiz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürtlerin anayasal tüm haklarının verileceğini açıkladı.

22 Aralık 2011 Perşembe 03:32A+A-

2012 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki son görüşmelerinde muhalefetin eleştirilerini cevaplandıran Bülent Arınç, MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır'ın "Kürt kimliğini tanımak, gaflet ötesi bir davranıştır." yönündeki sözlerine sert tepki gösterdi.

Kürt kimliğinin tanınmasının 'insan hakları konusu' olduğunu vurgulayan Arınç, "Biri 'Ben Kürt kimliğimle iftihar ediyorum.' dediği zaman buna saygı göstermemiz lazım." dedi. Kürtlerin varlığının binlerce yıl geçmişe dayandığını kaydeden Arınç, bir insanın kimliğini inkar etmenin o insanı inkar etmek anlamına geldiğini anlattı. Arınç, "Bunu inkar ederseniz 80 öncesine döneriz. Bu topraklar üzerinde herkes kendi kimliğini rahatlıkla söyleyecektir. Kimliğini tanıdığımız insanların da anayasal tüm haklarını vereceğiz." diye konuştu. Bu sözleri sık sık BDP'liler tarafından da alkışlanan Arınç, Kürtlere 'eğitim hakkı, kültür hakkı, dil hakkı ne varsa hepsini vereceklerini' tekrarladı.

Arınç, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan'a da "Konuşmanızda hep gerilla dediniz, hiç ölen asker, polis ve vatandaştan bahsetmediniz. Terör ve teröristten bahsetmediniz." eleştirisi yöneltti. Türkiye'de terör ve terörle mücadele olduğunu vurgulayan Arınç, "Kundakta bebekler öldürülüyor, asker polis şehit ediliyor, kahpece öldürülüyor. Bunlar konuşmanızda neden yok?" diye sordu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Kimliğini tanıdığımız insanların tüm haklarını vereceğiz.' diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuşmasını "provokasyon" olarak değerlendirdi.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum