1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürtler PYD'nin Provokasyonuna Gelmemeli
Kürtler  PYDnin Provokasyonuna Gelmemeli

Kürtler PYD'nin Provokasyonuna Gelmemeli

İbrahim Güçlü, Suriye'ye yerleşen PKK'nın PYD çatısı altında Baas rejiminin kendisine verdiği görevi yerine getirdiğini söyledi.

A+A-

Kürt yazar ve siyasetçi İbrahim Güçlü, Suriye'ye yerleşen PKK'nın PYD çatısı altında Baas rejiminin kendisine verdiği görevi yerine getirdiğini söyledi. Güçlü, Kürtlerin zor ve silahla bağımsız olmalarının mümkün olmadığını ifade ederken PYD'nin provokasyonlarına izin verilmemesi uyarısında bulundu.

Güçlü, "Bulunduğumuz aşamada, Esed rejiminin taktik olarak ve Türkiye ile Kürtleri karşı karşıya getirmek, bir müdahale koşulunu oluşturmak için, hesaplı ve planlı bir şekilde belirli kentlerinden silahlı güçlerini çekerek oraları PYD kontrolüne vermesi değerlendirme dışı tutulmamalıdır." dedi.

İbrahim Güçlü, Türkiye'nin Baas rejiminin yıkılmasına karar vermesi, bu kararına uygun muhalefeti açıkça desteklemeye başlaması, bunun için uluslararası güçlerin müdahalesini talep etmesinden sonra Suriye'nin PKK konusundaki siyasetinde değişiklik oluşturduğunu savundu.

Güçlü'ye göre Suriye Baas yönetimi, Türkiye'nin bu tavrından sonra PKK ile yeniden sıkı ilişkiler içine girdiğini, geçmişte olduğu gibi PKK'yı iki konuda görevlendirdiğini dile getirdi. Bu görevlerden biri, PKK'nın Türkiye'ye karşı eylemlerini tırmandırması, ikincisi ise PKK uzantısı PYD'ye silahlı güç desteği vererek Kürtler üzerinde baskı kurması ve Kürt muhalefetinin Baas rejimine karşı gelişmesini engellemekti.

PYD'nin bu görevlerini layıkıyla yerine getirdiğini kaydeden Güçlü, kendisine verilen görev gereği PYD'nin silahlı güçleriyle, Kürt siyasi örgütlerinin yöneticilerini tehdit ettiğini, kaçırıp öldürdüğünü hatırlattı. Güçlü, "Meşal Fazıl Temo'nun öldürülmesi, başka Kürt parti yöneticilerinin öldürülmesi; Özgürlük Partisi yöneticisi ve Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Cuma, başka partilerin yönetici ve üyelerin kaçırılması bunun en somut örneklerini oluşturmaktadır." diye konuştu.

Güçlü, Esed rejiminin devrilmesinden sonra Suriye'deki yeniden yapılanma uluslararası aktörler, Türkiye, Arap muhalefeti, Özgür Suriye Ordusu ve Kürtlerin uzlaşmasıyla gerçekleşeceğini vurgularken, muhalefetin, Esed rejimi ile ittifak içinde olan PYD'nin de Kürt cephesi içinde olmasına itiraz edebileceğine dikkat çekti. Güçlü, "Bu nedenle, Kürtlerin zorla, silahla otonom ve bağımsız olmaları olanaklı değildir. Bu bağlamda PYD'nin provokasyonlarına izin verilmemelidir. Bulunduğumuz aşamada, Esed rejiminin taktik olarak ve Türkiye ile Kürtleri karşı karşıya getirmek, bir müdahale koşulunu oluşturmak için, hesaplı ve planlı bir şekilde belirli kentlerinden silahlı güçlerini çekerek oraları PYD kontrolüne vermesi değerlendirme dışı tutulmamalıdır." diye konuştu.

İsmail Avcı / Cihan 

HABERE YORUM KAT