1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Kürtler-Maliki Gerginliği Büyüyor
Kürtler-Maliki Gerginliği Büyüyor

Kürtler-Maliki Gerginliği Büyüyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin istifaya çağırdığı Başbakan Nuri Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu, Barzani'yi krizi değerlendirip bağımsız bir devlet kurmaya çalışmakla suçladı.

A+A-

Irak'ta Başbakan Nuri Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Nuri Maliki'yi ülkedeki krizi değerlendirerek bağımsız bir devlet kurmaya çalışmakla suçladı.

Kanun Devleti milletvekili Ali Cebir, "Barzani'nin Kerry'nin ziyareti sırasında bağımsızlıktan bahsetmesi ve bu krizi fırsat olarak değerlendirmesi anayasaya aykırıdır. Kürdistan bölgesi Irak'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Barzani, bağımsızlığı kişisel çıkarıları için kullanıyor" dedi.

'Geleceğimizi tayin etmenin vakti geldi'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ise, CNN International'a verdiği röportajda ülkede yaşananların ardından "Artık Kürt halkının geleceğini tayin etme vakti geldi" demişti. Barzani, 'bağımsızlık' kelimesini ise kullanmamaya özen gösterdi.

Şiiler ve Sünniler arasında bir anlaşma ve yönetimde gerçek bir ortaklık olması halinde IŞİD’in bölgeden uzaklaştırılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Barzani,  “Bunun sorumlusu her kimse görevini bırakmalıdır” diyerek Maliki’nin istifasını istedi.

Nuri Maliki’nin orduyu kendisine sadık insanlardan kurduğunu söyleyen Barzani, “Maliki siyasi otorite ve gücü tekelleştiriyor. Yanlış politikalarının sorumluluğunu almalı” dedi. Barzani ayrıca sorunun askeri yolla değil siyasi anlaşma ortamıyla çözülebileceğini aktardı.

Bölgsel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de Maliki'ye istifa çağrısı yapmıştı. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT