1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Kürtler Irak Parlamentosundan Çekildi
Kürtler Irak Parlamentosundan Çekildi

Kürtler Irak Parlamentosundan Çekildi

Kürt milletvekilleri parlamentodan çekilme kararı aldı.

10 Mart 2013 Pazar 09:45A+A-

ÇETİNER ÇETİN / YENİ ŞAFAK

Irak'ta Başbakan Maliki ile K. Irak yönetimi arasında petrol paylaşımında çıkan kriz, restleşmeye dönüştü. Kürt milletvekilleri parlamentodan çekilme kararı aldı. Erbil'de dün gece olağanüstü toplantı yapan Kürt milletvekilleri ve bakanlar, Bağdat'a dönmeme yönünde görüş birliğine vardı. Son sözü Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani söyleyecek.

Irak'ta Başbakan Maliki ile Kuzey Irak yönetimi arasında petrol gelirlerinin paylaşımı ve Kerkük'ün statüsü konusunda yaşanan kriz, restleşmeye dönüştü. Kürt milletvekilleri ve bakanlar parlamentodan çekilme kararı aldı. 9 aydan beri Bağdat'la kriz yaşayan Bölgesel Yönetim'in başkenti Erbil'de dün hareketli saatler yaşandı.

Merkezi hükümette yer alan Kürt bakanlar ile parlamenterler öğle saatlerinde Erbil'e döndü. Gece olağanüstü toplantı yapan milletvekili ve bakanlar Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin siyasi krizi derinleştirdiği görüşünde birleşti ve Bağdat'tan çekilme konusunda görüş birliğine vardı. Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani'nin de, 'Irak parçalanmaya doğru yol alıyor. Bunun sorumlusu Maliki. Bundan sonra bütün seçenekler açık' dediği öğrenildi. Çekilme konusundaki son kararı Barzani verecek. Kürtler, Bağdat yönetiminden, petrol gelirlerinin paylaşımı ve Kerkük'te konuşlandırılmak üzere Şii askerlerden oluşturulan 'Dicle Operasyon Birlikleri'nin lağvedilmesi konusunda çözüm bulmasını istiyor. Sunni partiler de Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin idama mahkum edilmesi üzerine parlamento ve hükümetten çekilmişti.

 

HABERE YORUM KAT