1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürtçe Propaganda Yine Yasak
Kürtçe Propaganda Yine Yasak

Kürtçe Propaganda Yine Yasak

Yüksek Seçim Kurulu, siyasi partiler ve adayların yapacakları propagandalarda 'Türkçe kullanılmasının esas olduğunu' açıkladı.

14 Mart 2011 Pazartesi 14:50A+A-

Kürtçe propaganda bu yılki seçimlerde de yasak. Yüksek Seçim Kurulu, siyasi partiler ve adayların yapacakları propagandalarda "Türkçe kullanılmasının esas olduğunu" açıkladı.

Resmi Gazete'de yayınlanan YSK kararına göre siyasi parti ve adayların seçim propagandası bugün başlıyor. Propaganda, 11 Haziran Cumartesi günü saat 18.00'e kadar yapılabilecek.

AÇIK ALANDA PROPAGANDA

Karara göre açık alanda, genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarınca gösterileceklerden başka meydanlarda toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak.

Siyasi partiler, toplu olarak sözlü propaganda yapmak için seçim kurullarına başvuracak. Kapalı alanlarda ise üç kişilik bir heyet kurularak, en yakın zabıta amir veya memuruna haber verilmesi gerekiyor.

SEÇİM BÜROLARI

Siyasi parti ve adaylar, belirtilen süre zarfında seçim bürosu açabilecek. Ancak, devlet ve diğer kamu tüzel kişileri ve bunlara bağlı kuruluşlar, devletin ve diğer kamu tüzel kişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklar, özel gelir kaynakları ve özel imkanları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan dernekler ve devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlar ile üretici birlikler, kooperatif birlikler, bankalar ve sendikalara ait bina ve tesislerde seçim bürosu olarak kullanılamayacak.

TÜRKÇE PROPAGANDA

Seçime katılan siyasi parti ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtabilecek.

Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü malzeme üzerinde "Türk Bayrağı ve dini ibareler" bulundurulamayacak.

YSK'nın bir diğer kararı ise Türkçe dışında propaganda serbestisine yönelik oldu. YSK bu konuda vize vermedi, "Siyasi partiler ve adayların, yapacakları propagandalarda, Türkçe kullanılmasının esas olduğunu" açıkladı.

HABERE YORUM KAT