Kürtçe Öğretmenliği İçin Rekor Başvuru

14.07.2012 09:10
Kürtçe Öğretmenliği İçin Rekor Başvuru
Artuklu Üniversitesi'nin Kürtçe öğretmeni yetiştirecek tezsiz yüksek lisans programına beklentinin üzerinde ilgi var.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, 500 Kürtçe öğretmeni yetiştirecekleri tezsiz yüksek lisans programına, 15 günde 860 başvuru yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kürtçe öğretmenliği programına beklentilerinin çok üstünde bir başvuru yapıldığını belirtti. 

Başvuru sayısının bin 500'ü aşmasını beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Yıldırım, şöyle dedi: "500 Kürtçe öğretmeni yetiştireceğimiz tezsiz yüksek lisans programına, 15 günde 860 başvuru yapıldı. Önümüzdeki günlerde müracaatçı sayısı daha da artacak. Rektörümüz izinden döndükten sonra, bu konuyu istişare edeceğiz. Eğer uygun görürse daha önce talep edilen 500 sayısını, Eylül ayı için bine çıkarmayı hedefliyoruz. Kontenjanın bine çıkarılması için bakanlıkla görüşeceğiz. Üniversiteye bin 500 kişi müracaat ederse ve sadece 500 kişiyi alırsak, bin kişilik bir eğitim ordusunu eli boş göndermiş oluruz. Gönlümüz buna razı değil."

Bin kişilik bir kontenjanı kaldıracak fiziki altyapıya sahip olduklarını aktaran Yıldırım, "Eğitim noktasında bir sıkıntımız olmaz. Bin kişiyi mesai içi mesai dışı, birinci öğretim, ikinci öğretim veya hafta içi, hafta sonu şeklinde gruplara ayırarak, bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bu sayının bine çıkarılması ihtimali yüksek görünüyor" diye konuştu.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim