1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Kürtaj, Aile Planlaması Yöntemi Değil!’
‘Kürtaj, Aile Planlaması Yöntemi Değil!’

‘Kürtaj, Aile Planlaması Yöntemi Değil!’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, “Kürtajla ilgili yapılan son çalışmalarda görülen bir şey var ki kürtaj sanki aile planlaması yöntemiymiş gibi ciddi manada artmış durumda” dedi.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Denizli Valiliği’ni ziyaretinde, gazetecilerin kürtaj ve sezaryenle ilgili yeni düzenleme yapılması konusundaki sorularını cevapladı.

Kürtaj ve sezaryen konusunda bilim ve akıl ne diyorsa ona bakılması gerektiğini ifade eden Şahin, Dünya Sağlık Örgütü ile AB’nin sezaryeni cerrahi bir müdahale olarak kabul ederek, yüzde 15-20’yi geçmemesi gerektiğini belirttiklerini ve politikalarını ona göre oluşturduklarını söyledi.

AB ülkelerinde yıllık doğum sayısına oranla sezaryenin yüzde 20’yi geçtiği ülke bulunmadığına işaret eden Bakan Şahin, kürtajın aile planlaması gibi algılandığını söyledi. Şahin, şöyle devam etti:

“Kürtajla ilgili yapılan son çalışmalarda görülen bir şey var ki kürtaj sanki aile planlaması yöntemiymiş gibi ciddi manada artmış durumda. Halbuki hayat hakkı anne karnında başlıyor. Tartışma kültürünü çok zayıf yapıyoruz. Ona üzülüyorum ben. 74 milyonla doğruyu tartışmalıyız. Karşı taraftan da fikir gelebilir. ‘Seçim hakkı, hayat hakkı’ da diyebilir ama ‘ondan geldi yanlıştır, benim dediğim doğrudur’ ile bu ülke keskinleşiyor, sivrileşiyor. Bunlara gerek yok. Burada bütün bilgileri vereceğiz, bilinçlendireceğiz, farkındalığı artıracağız. Kadınımızı eğiteceğiz. Kürtajın bir aile planlaması yöntemi olmadığını anlatacağız.”

Bu konuda özellikle kadınların çok daha bilinçli, eğitimli ve duyarlı olması gerektiğini ifade eden Şahin, “Dünya nereye gidiyorsa, bilim ve akıl ne diyorsa bunun arkasında duracağız. Farklı temellere dayandırıp ‘bunların zaten niyetleri şuydu, işte şu referansla hareket ediyorlar’ şeklindeki ön yargılardan, niyet okumalardan bu ülkenin artık vazgeçmesi lazım. Bebeği aldırdığınız zaman bir canı yok ediyorsunuz. Annenin hakkı var, bebeğin de yaşam hakkı var. Ortak akıl neyi gerektiriyorsa, toplumun beklentileri neyi gerektiriyorsa onu yapacağız, herkes rahat olsun” dedi.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT