1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürt Yönetiminden Kara Harekâtına Yeşil Işık
Kürt Yönetiminden Kara Harekâtına Yeşil Işık

Kürt Yönetiminden Kara Harekâtına Yeşil Işık

Türkiye’nin Irak Kürdistan Hükümeti ile pazarlığı sonucu: Ankara’dan ekime kadar süre isteyen Barzani, kara harekâtına üç hattan göz yumacak.

15 Eylül 2011 Perşembe 11:02A+A-

Çetiner Çetin'in haberi:

Türkiye bir yandan sınırda kara harekâtı için askerî hazırlıklar yaparken diğer yandan da Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi’yle pazarlıklarını sürdürüyor. Bu görüşmelerde Kürt Yönetimi’nin eğilimi netleşmeye başladı. Türkiye’den ekim ayına kadar zaman isteyen Kürt Hükümeti, daha fazla beklemeye niyeti olmayan Türkiye’nin kara harekâtına Xinere, Çemço ve Çaykurna hattından göz yumacak. Ancak Kürt Hükümeti, operasyon süresinin en fazla 45 günle sınırlı olması için Türk yetkilileri ikna etmeye çalışıyor.

Kara harekâtı için Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi’yle yapılan pazarlıkların ayrıntıları netleşmeye başladı. Türkiye’den “diplomasiye şans tanımasını” isteyen Kürt Hükümeti, bu arada, ABD ve İngiliz yetkililerle çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. PKK’lı yöneticilerle de iki ayrı toplantı yapan Kürt Yönetimi, örgütten henüz istediği cevabı alamadığı için Türk tarafından ekim ayına kadar biraz daha süre istedi. Ancak Türkiye’yi ikna edemeyen Kürt Yönetimi’nin Xinere, Çemço ve Çaykurna hattı üzerinden yapacağı operasyona göz yumacak.

Kürt Hükümeti’nin ‘45 gün’ şartı

Türkiye, Kürt Hükümeti’nden ayrıca Xinere, Çemço, Dola Akoyan, Balende, Dolakoke bölgelerindeki yolların güvenliğinin sağlanmasını istedi. Türkiye, bu konuda Kürt Hükümeti’nden güvence bekliyor. Türkiye’nin sınır bölgelerinde çok büyük yığınak yaptığını gözlemleyen Kürt yetkililer ise operasyon süresinin uzamaması için Türkiye’den garanti vermesini istiyor. Türkiye zaman konusunda operasyondan saatler öncesinde Kürt Yönetimi’ni bilgilendirebileceğini belirtiyor. Operasyonun bitişi ile ilgili olarak da Türkiye tarih vermekten kaçınıyor.

Türkiye’nin Kandil’e yakın bölgelerde talep ettiği askerî ve lojistik üsler için ise Kürt Yönetimi henüz resmî bir yanıt vermiş değil. Türk tarafının acil yanıt beklediği bu konuda Kürt tarafı görüşmeleri ağırdan alarak biraz daha zaman kazanma peşinde. Fakat TSK’ya bağlı birimlerin Kandil bölgesindeki iletişim GSM hatlarını, uydu telefonlarını kayda almak için gerekli sistemleri Kuzey Irak’a taşıdığı öğrenildi. Türkiye, bu sistemleri, Çaykurna kasabası yakınlarında talep ettiği bir askerî üsse taşımaya hazırlanıyor. Bu gelişmeler karşısında Mesud Barzani’nin gelecek hafta Kürt bölgesindeki kanaat önderleri, siyasi partiler ve partisinin polit büro üyeleri ile biraraya gelmesi bekleniyor. KYB ve KDP’ye bağlı basın yayın kuruluşları da gelecek haftadan itibaren, kara harekâtıyla ilgili olarak daha dikkatli yayınlar yapması için uyarıldı. Kürt Yönetimi, daha önce kendi bölgelerine sığınmış olan eski PKK’lıları Türkiye’den talep gelse bile teslim etmeyecek.

Operasyonlar süresince TSK’nın en aktif kullanacağı araçlar arasında helikopterler olması bekleniyor. Sınırın Irak tarafında Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’ne yakın Bermize-Diyana bölgelerinde bir helikopter üssü kurulması da gündemde. Ancak bu durum operasyonun uzun süreceğine işaret ediyor.

Peşmerge operasyona katılmayacak

Kürt yönetimi, PKK ile arasında olabilecek bir çatışma ortamının yaratılmamasını istiyor. Bu yüzden de Kürt peşmergeler opersayonlara destek vermeyecek, yani operasyonlarda yer almayacak.

Talabani son bir hamle yapacak

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de, kara operasyonu hazırlıkları öncesinde, “Son olarak ben de devreye gireyim, bakalım” dedi. Bugün partisi KYB’nin kalesi olan Süleymaniye’ye geçecek olan Talabani’nin istihbarat kurumu Zenyari ile bir dizi toplantı gerçekleştirmesi bekleniyor.

TARAF

HABERE YORUM KAT