1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Kürt Milletine Sorun ve Engel Çıkarmaktan Başka Ne Yaptınız?”
“Kürt Milletine Sorun ve Engel Çıkarmaktan Başka Ne Yaptınız?”

“Kürt Milletine Sorun ve Engel Çıkarmaktan Başka Ne Yaptınız?”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) resmi bir yazılı açıklama yayınlayarak PKK'nın bölgedeki 515 köyü işgal ettiğini açıkladı.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) resmi bir yazılı açıklama yayınlayarak PKK'nın bölgedeki 515 köyü işgal ettiğini açıkladı.

Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP), PKK’yi de kapsayan Kürdistan Topluluklar Birlği’ne (KCK), “Kürt milletine sorun ve engel çıkarmaktan başka ne yaptınız?” diye soruldu.

KCK’nin, Musul’un Başika bölgesine gönderilen askerlerle ilgili açıklamasında KDP’ye yönelik ithamlarına cevap verildi.

KDP’den yapılan açıklamada, “KDP, sizin yanlış siyasetinizin bedelini ödüyor, daha ne yapsın? Kürdistan Demokrat Partisi, birçok sebepten dolayı Kürdistan halkı ve toprağı için bedelle sonuçlanan zulmünüzü bile milletten saklamıştır” denildi.

 “Türkler bölge sınırı ve diğer bazı yerlere girdiyse de sizin yanlış siyasetiniz yüzündendir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 “Kürt kurtuluş hareketi ve Kürdistan halkının önünde sizler sorunların kaynağı oldunuz. Ne siz, ne de başkası, ne istediğinizi, neyin peşinde olup, kim tarafından öne sürüldüğünüzü bilmiyor. Kürt milletine sorun ve engel çıkarmaktan başka ne yaptınız?”

KCK’nin Kürdistan’ın 500 köyünün harap olmasına sebep olduğu belirtilen açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bu köyleri inşa etmesine izin verilmediği kaydedildi.

KCK’nin  “düşmanca” bir dille davrandığı ifade edilen açıklamada, “Başka işiniz yokmuş gibi kendinizi KDP kaşıtlığı ve ortalığı karıştırmaya adamışsınız” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

 “Neden gidip sorunlarınızı Türkiye’yle çözmüyorsunuz? Madem Türkiye’ye karşı gelemiyorsunuz, neden Kürdistan Bölgesi için sorunlara sebep oluyorsunuz?

Kürdistan halkının, sizin Kürdistan Bölgesi’ne neler yaptığınızı bilmesi ve zulmünüzün ufak bir bölümünden haberdar olması için harabeye dönmesine sebep olduğunuz 500 köy ismini sayabiliriz. Oralarda hayat adına birşey kalmadı ve insanlar göç etti. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bu köyleri yeniden inşa edip hizmet götürmesine de izin vermediniz.

Kürtler’in hayatını karıştırmak sizin mesleğiniz olmuş. Bu sebeple de Kuzey Kürdistan’ın birçok köyünde hayat bırakmamakla meşgulsünüz. Sizin bu yanlış siyasetiniz yüzünden de o bölgedeki halkın da huzuru kalmadı ve göç yollarına düştüler.

Kürdistan halkının sizi tanımasının vakti gelmiştir. Mukayese etsinler, siz mi Kürdistan halkının yaşamını alt üst ettiniz yoksa Kürdistan Demokrat Partisi mi?”

Söz konu köylerin çoğu, PKK tarafından 1990'lı yıllarda KDP ve Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki çatışmanın sonucu işgal edilerek, karargahlar kuruldu. Bu süreçten sonra PKK militanları, su ve ağacı bol, dağlarla çevrili olan bu köylere bölge halkının geçişine de izin vermedi.

Türkiye sınırına yakın Duhok vilayetinin Zaho ilçesi Turizm Müdürü Çiya Emin, bu bölgede bir çok turistik ve verimli köylerin PKK tarafından uzun yıllardır kullanıldığını ifade ederek, "Bir kaç defa köylüler bize resmi müracaatta bulunarak, militanların köylerden çıkarılmasını istedi. Vatandaşlar istedikleri gibi güvenli bir şekilde köylerini ziyaret edemiyor, orada bir yaşam kuramıyor" dedi.

Sınırdaki köylerin turizm için değerlendirmeyi düşündüklerini dile getiren Emin, "Bunun için bir kaç projeyi hayata geçirmek istedik. Master planı oluşturuldu ancak PKK'nin orada olmasından dolayı elimizden bir şey gelmedi. Buraların en kısa süre içerisinde boşaltılması lazım" şeklinde konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT