1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürt Irkçıları RÛDAW Muhabirlerini Bıçakladı
Kürt Irkçıları RÛDAW Muhabirlerini Bıçakladı

Kürt Irkçıları RÛDAW Muhabirlerini Bıçakladı

Irak Kürdistanı'nda Hewlêr kentinin Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde Kobani için sözde gerçekleştirilen gösteride, PKK/PYD liler Rûdaw ekibine bıçaklı saldırıda bulundu.

A+A-

Dün öğleden sonra gerçekleşen gösteriyi yerinde izleyen Rûdaw ekibine, bazı göstericiler tarafından saldırıda bulunuldu. Saldırganlar, Rûdaw muhabirleri Muhammed İzzeddin ve Hejar Ergoşi’yi kıyasıya dövdükten sonra, bıçakladı. Muhammed İzzeddin ve Hejar Ergoşi, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Rudaw tarafından yapılan açıklama:

RÛDAW’DAN KAMUOYUNA!

Rûdaw ekibine saldırı

Rûdaw Medya Grubu’nun bir ekibi önceki saatlerde PYD yanlıları tarafından dövüldü ve görevlerini yapmaları engellendi.

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de, bugün öğleden sonra, Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği önünde yapılan Kobani’yle dayanışma gösterisi sırasında, muhabirlerimiz Muhammed İzzeddin ve Hejar Ergoşi ile kameramanımız bir grup tarafından kıyasıya dövüldü ve bıçakla tehdit edildi.

Rûdaw muhabirlerine yapılan saldırılar, muhabirlerimizin, Rojava’nın Kamışlo ve Afrin kentlerinden çıkarılmasıyla başladı.

Geçen zaman içinde Rûdaw’ın Avrupa’da görev yapan bir muhabirine bıçaklı saldırı düzenlenmişti.

Bir ay önce de, muhabirimiz Rengin Şero, yine Erbil’de bir gösteriyi takip ederken canlı yayın sırasında tartaklanmıştı.

Bugün de Erbil’deki çirkin saldırı yaşandı.

Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’daki Rûdaw çalışanlarına da tehdit ve tacizler sürmektedir.

Rûdaw Medya Grubu; Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, PYD kantonlarının ve Türkiye Hükümeti’nin, çalışanlarımızın can güvenliğini sağlamaktan sorumlu olduğunu bildirir.

Ayrıca, PKK içindeki özgürlükçü kesimlerden ve ülke içindeki - dışındaki meslek örgütleri ile sivil toplum örgütlerinden, bu saldırılar karşısında sessiz kalmamalarını talep ediyoruz.

Çalışanlarımızı korudukları için yurttaşlara ve emniyet güçlerine teşekkür ediyoruz.

Seyirci ve okurlarımıza, Rûdaw’ın, basın meslek ilkelerinden taviz vermeden, Kürdistani kimliği tüm siyasi kimliklerin üzerinde tutarak, tüm parti ve siyasi görüşlerle eşit mesafede, çalışmamıza devam edeceğimizi bildiririz.

Hiçbir güç, baskı ve şiddet kullanarak Rûdaw’ı engelleyemez!

Rûdaw Medya Grubu

Kürdistan Bölgesi / Erbil

HABERE YORUM KAT

1 Yorum