1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürt Aydınlarına Ölüm Tehdidi
Kürt Aydınlarına Ölüm Tehdidi

Kürt Aydınlarına Ölüm Tehdidi

Taksim’deki intihar saldırısını gerçekleştiren PKK’yla ilişkili TAK, Şivan Perwer, Mehmet Metiner ve Muhsin Kızılkaya’yı tehdit etti. Metiner’den sonra Kızılkaya’ya da koruma verildi.

06 Mart 2011 Pazar 20:56A+A-

İstanbul Taksim'de bir kişinin öldüğü 15'i polis 32 kişinin yaralandığı bombalı intihar saldırısını gerçekleştiren TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) bu kez Kürt aydınları hedef aldı. Saldırının ardından KCK'nın sert bir dille eleştirerek ve eylemlerine son verme çağrısı yaptığı TAK, uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıktı.

TAK, internet sitesine koyduğu açıklamayla Yazar Muhsin Kızılkaya, gazeteci Mehmet Metiner ve sürgündeki Kürt ozanı Şivan Perwer'i "hain" ilan ederek, hedef haline getirdi. Gelişmeler üzerine İstanbul Emniyeti Kızılkaya'yı arayarak kendisine koruma verileceğini belirtti. Durumdan İstanbul Emniyeti'nin koruma tahsisiyle haberdar olan Kızılkaya, "Yaşamını Kürt dili ve Kürtlerin özgürleşmesine adayan biri olarak, bir Kürdün beni öldüreceğine ihtimal vermiyorum" dedi.

18 şubattaki görüşme

Kürt aydınlarına yönelik tehdit süreci İmralı'da başladı. 18 şubatta İmralı'da Öcalan'la görüşen avukatların aldığı notlarda Abdullah Öcalan "Şivan onlarla ilgili değerlendirmelerim olacak. Mehmet Metiner, Orhan Miroğlu bunların isimlerini dahi ağzıma almak istemiyorum. Birileri bunlara 'sus' demelidir. Özellikle Muhsin Kızılkaya gibileri. Bu kişileri tamamıyla para ilişkileriyle kendilerine bağlamışlar" ifadelerini kullandı.

Öcalan'ın, görüşme notları arasından basına yansımayan bu değerlendirmeden sonra TAK, internet sitesinde "Daha fazla mücadele ve daha fazla eylem karalılığı" başlıklı bir bildiri yayınladı. 16 şubatta başlayan 20 şubatta sona eren bir toplantı yaptıklarını açıklayan TAK, yayımladığı bildiride "Perwer, Metiner, Kızılkaya ve benzeri isimleri Kürt halkı tanımaktadır. Kürt halkı tüm tarihsel bilinciyle ihanet ve işbirliğinin cezasız bırakılmaması gerektiğinin farkındadır" dendi.

İhtimal vermiyorum

Hedef haline getirilen yazar Muhsin Kızılkaya, yaşamını Kürtlerin ve Kürt dilinin özgürleşmesine adadığını belirterek şunları söyledi: "Ben 1977 yılından beri başta Kürtler olmak üzere bu ülkede hakları gasp edilmiş kim varsa onların mutluluğu, refahı ve özgürlüğü için uğraşıyor, bunun için kitaplar yazıyor, bulabildiğim her mecrada fikirlerimi açıklamaya çalışıyorum. Yayımlanmış 11 kitabım var. Kürtçe'den yaklaşık beş bin sayfalık çeviri yaptım. Bu ülkede eksiksiz bir demokrasinin yerleşmesi, Kürtlerin temel insan haklarından kaynaklanan bütün demokratik haklarına kavuşması, bütün ezilenlerin, kendini baskı altında hisseden kim varsa hepsinin özgürce yaşadığı bir ülkenin hayalini kuruyorum. Her türlü fikrin özgürce tartışıldığı, herkesin kendini onurlu birer vatandaş gördüğü bir ülke benim de özlemimdir. Sırf bunları düşünüyor, bunları yazıyor, bunları söylüyorum diye bir Kürdün beni öldürebileceğine ihtimal vermiyorum."

Tuncer Köseoğlu / TARAF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum