1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kurmel: ‘27 Mayıs’ı İnönü Yaptırdı’
Kurmel: ‘27 Mayıs’ı İnönü Yaptırdı’

Kurmel: ‘27 Mayıs’ı İnönü Yaptırdı’

Hakkı Kurmel, CHP’nin ihtirası ve askerlerin maaş azlığı bahanesinin darbeye sebep olduğunu belirterek, “İsmet İnönü cumhurbaşkanı olmak için darbeyi teşvik etti” dedi.

A+A-

27 Mayıs 1960 döneminin Demokrat Parti Kayseri Milletvekili Hakkı Kurmel, yıllardır süren suskunluğuna darbenin yıl dönümünde son verdi.  Kurmel, 27 Mayıs 1960 darbesi ile ilgili ilk kez Cihan Haber Ajansı’na konuştu. O yıllarda Kayseri’nin Sarı kazasında hakimlik yapan Kurmel, verdiği hızlı ve doğru mahkeme kararlarından dolayı, bölgede ‘Sarı Hakim’ namı ile anılıyordu. 1954 seçimlerinde Kayseri’den 28 yaşında Meclis’e girerek, TBMM’nin en genç milletvekili unvanını kazandı.

İlk dönem, Meclis’te maliye ve bütçe komisyonlarında çalıştı, 1957 seçimlerinde bölgesinden yine vekil seçilerek, DP çatısı altında Meclis’teki yerini korudu.

Darbe İle Gözaltına Alındı

27 Mayıs 1960 darbesi gerçekleştiğinde Kurmel, önce gözaltına alındı, sonra serbest bırakıldı. Karanlık günler yaşayacağını anlayınca eşi ile İstanbul’daki yakınlarına gitti. Fakat bir müddet sonra, DP’nin tüm Türkiye’de göz altına alınan vekilleri gibi o da yeniden tevkif edildi, Davutpaşa Hapishanesi’ne atıldı. Hapishanedeki 7 DP’li vekil ile birlikte bir süre sonra yargılanmak üzere Yassıada’ya sevk edildi ve Kayseri olayları ile ilgili olarak idamla yargılandı.

“İnönü Darbe Yapılması İçin Askere Haber Gönderdi”

Eski DP Kayseri Milletvekili Hakkı Kurmel, 27 Mayıs Darbesi’nin gerçekleşmesinde İsmet İnönü’nün büyük rolünün olduğuna işaret etti. Atatürk ve Fevzi Paşa’nın orduyu siyasetin dışında tutma gayretlerine rağmen, İnönü’nün TSK’yı siyasetin içine çekmek için gayret gösterdiğini belirten Kurmel, darbeden önce CHP liderinin TSK’ya ihtilal yapmaları konusunda sürekli haber gönderdiğini açıkladı.

Kurmel, konu ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Paşa, 1957 seçimlerinden önce uzantısının bulunduğu gruba haber gönderdi, ‘Beklesinler bu seçimleri alacağız.’ dedi. Fakat seçimleri DP kazanınca, cuntacılara tekrar haber yolladı: ‘İhtilal yapsınlar.’ Bunlar, yaşanan vakalar. Bunların duyumlarını da alıyorduk. Ayrıca Talat Aydemir, savunmalarında da bunu itiraf etti.”

“DP’yi Yıpratmak İçin Her Türlü Negatif Politika İzlendi”

CHP’nin 1950 genel seçimlerinde muhalefete düştüğünü ve muhalif bir parti olmayı hiçbir zaman sindiremediğini vurgulayan eski DP Milletvekili Kurmel, üst üste gelen seçim mağlubiyetlerin, CHP’yi korkunç bir muhalefet yapmaya yönlendirdiğini anlattı. Bu muhalifliğin, çok tahripkâr, ahlaka sığmayan bir şekilde yapıldığını ve DP’lilere iftira atılmasına sebep olduğunu kaydeden Kurmel, cuntaya destek veren CHP’lilerin gazeteler, toplantılar ve mitingler ile de DP’yi yıpratmak için her türlü negatif politikaya yöneldiklerine dikkat çekti.

“DP Diktaya Gidiyormuş Havası Yaydılar; Türkeş De Fırsat Bildi, Çetesini Kurdu”

Darbeyi, İsmet Paşa’nın tahrik ettiğini kaydeden Kurmel, “Basın da gerçek olmayan haberlerle halkı yalan bilgilere inandırdı. Sanki DP diktaya gidiyormuş gibi bir hava yaydılar. Asker de bu intiba altına girdi. Böyle bir ortamda Alparslan Türkeş de bunu fırsat bildi. Esas yıllardan beri iktidara gelmek isteyen Alparslan Türkeş’ti. Esas akrep başı da Alparslan Türkeş’ti. Etrafına topladığı genç subaylarla çete kurdu, ihtilalcı bir grup teşkil etti. Türkeş, 1940’lı yıllarda da mahkemelerde yargılanmıştı. İhtilal merakı olan bir adamdı” şeklinde konuştu.

“İsmet İnönü; Menderes, Polatkan Ve Zorlu’yu İpten Kurtarabilirdi”

Hakkı Kurmel, Yassıada yargılamaları sonucunda verilen idam kararlarını da yorumladı. İnönü’nün, istese Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ ın idamını da önleyebileceğini ifade eden Kurmel, CHP liderinin idamları neden önlemediğini ise şöyle açıkladı: “Kinden dolayı önlemedi. 3 büyük seçimde mağlubiyete uğramanın kiniydi bu. Bu milletin DP’ye olan bağları, İsmet Paşa’da CHP’nin reyle iktidara geleceği umudunu azaltmıştı.”

“İstanbul Üniversitesi Rektörü Onar Darbeye Meşruiyet Kazandırdı”

Kurmel, İstanbul Üniversitesi Rektörü Sıddık Sami Onar ve Anayasa Profesörü Hüseyin Nabi Kubalı’nın da darbeye meşruiyet zeminini kazandırdığını söyledi.

“İrtica geliyor” propagandasının askeri tahrik ettiğini, 9 subay hadisesinin tam araştırılmasının da darbeye zemin hazırladığını belirten Kurmel, “27 Mayıs Türkiye’yi 50 yıl geriye götürdü. Yassıada mahkemeleri insanlık tarihinin yüzkarasıdır. 27 Mayıs mağdurlarına iade-i itibar yapılmalı ve yargılamalar yenilenmelidir” diye konuştu. (CHA)

HABERE YORUM KAT