1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Küresel Haramiler Irak'ta Mutabık
Küresel Haramiler Irak'ta Mutabık

Küresel Haramiler Irak'ta Mutabık

ABD Ordusu tarafından Irak’ta IŞİD’e ait askeri hedeflere karşı gerçekleştirilen hava saldırılarına Rusya ve Çin’den destek geldi.

A+A-

Çin Hükümeti Irak petrol ihracatının dört birini satın alıyor ve Irak’ın güneyindeki üç petrol havzasında yatırımları bulunuyor. Rusya ise bölgedeki en yakın müttefiki İran ile birlikte Irak’ta Maliki cuntasını, Suriye’de ise Esed cuntasını ayakta tutmak üzere hem diplomatik ve siyasi hem de askeri ve lojistik destek sağlıyor. Son olarak Maliki rejiminin Musul başta olmak üzere Sünni bölgelerde bozguna uğrayarak çekilmesinin ardından Rusya’dan başta savaş uçakları olmak üzere kapsamlı askeri savaş gereci satın aldığı biliniyor.

Afganistan ve Irak’ın işgaline onay veren, Suriye ve Gazze’deki katliamlara ortak olanlar görüldüğü üzere hiç zorlanmaksızın ve beklemeksizin IŞİD’e karşı da konsensüs sağlamış durumda. IŞİD’in arkasında sürekli olarak bir ‘devlet aklı’ arayanlar ve bu işte hep bir ‘İngiliz kokusu’ alanlar ne derler acaba bu duruma?

Putin, IŞİD’e Karşı İşbirliği Önerdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki siyasi gruplara, terörizm ve bölücülüğe karşı birleşme çağrısı yaptı. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Rus diplomatların Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinde Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırılarından kaçan on binlerce insanın zor durumda kaldığını bildirdiği belirtildi.
 
Sincar bölgesinde yaşayan Ezidi Kürtlerin su ve yiyecek sıkıntısı çektiği, içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Açıklamada, Irak yönetiminin teröre karşı yürüttüğü mücadelenin Rusya tarafından desteklendiği kaydedildi.
 
Açıklamanın devamında "Irak'taki tüm siyasi gruplara, terör ve bölücülüğe karşı etkili mücadele yürütmek için ulusal mutabakat zemininde birleşme çağrısı yapıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Çin, Obama'yı Yalnız Bırakmadı

Amerikan ordusuna Irak'taki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenleme yetkisi veren Barack Obama'ya Pekin yönetiminden destek geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, toprak bütünlüğünün korunması şartıyla Irak'ta istikrar ve güvenliği temin edecek her türlü eyleme açık tutum alındığını bildirdi. 

Bakanlık tarafından dün gece yarısına doğru yayımlanan açıklamada Bağdat’taki Maliki Hükümetine de arka çıkıldı. Açıklamada, Maliki hükümetinin ülke egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü koruma doğrultusunda terörizmle mücadele çabalarına destek verildiği vurgulandı. 

Irak petrol ihracatının dört birini satın alan Çin'in, bu ülkenin güneyindeki üç petrol havzasında yatırımları bulunuyor. 

Pekin yönetimi, Ortadoğu'da yükselen radikal dini akımlardan da ciddi endişe duyuyor.

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum