1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kürecikliler: Radar Üssüne Yürürüz
Kürecikliler: Radar Üssüne Yürürüz

Kürecikliler: Radar Üssüne Yürürüz

Malatya'nın Kürecik beldesinde kurulacak NATO savunma radarlarına karşı belde halkı eylem hazırlığında...

22 Eylül 2011 Perşembe 17:36A+A-

Kürecik'te Füze Kalkanı'na karşı 2 Ekim'de düzenlenecek olan miting için Kaymakamlığa başvuru yapıldı. Yerel yöneticilerin "yürüyüşe izin vermeyeceğiz" açıklamalarına karşılık Kürecikliler, "Radar üssüne yürüyeceğiz" diyor.

Kürecik'te kurulacak olan Füze Kalkanı'na karşı direniş kararı alan Malatyalılar, 2 Ekim'deki mitinge hazırlanıyor.

Çok sayıda köy derneği, bölgedeki bütün muhtarlar ve bölge halkının 18 Eylül'de yaptığı toplantıda kararını aldığı miting için Kaymakamlığa başvuru yapıldı.

Konuya ilişkin ETHA'ya bilgi veren Kürecik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Duman, Kaymakamlığa başvuru yaptıklarını, henüz bir yanıt almadıklarını söyledi.

Duman, ismini vermediği bazı yetkililerin sözlü olarak "yolu kapatarak yürüyüşe izin vermeyebiliriz" dediğini aktardı. "Ancak biz önceden belirlediğimiz, kamuoyuna açıkladığımız gibi radar üssüne yürüyeceğiz. Engelleme önem arz etmiyor" diye konuştu.

Miting için bölgedeki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve sendikalarla görüşmeler yaptıklarını da belirten Duman, çevre illerden de katılım olacağını dile getirdi. Duman, mitingin geniş katılımlı olması için çalışmalarını sürdürdüklerini, bir yandan da halkı bilgilendirme faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Duman, mücadelelerine destek beklediklerini ifade etti.

kurecikliler.jpg

İSTANBUL'DA DA EYLEM YAPACAKLAR

Kürecik'te füze kalkanına karşı direnişe hazırlanan Malatyalılar, İstanbul'da da eylemler yapacak. İlk eylem, 25 Eylül Pazar günü Taksim'de. 2 Ekim'de Kürecik'teki miting için de otobüsler kaldırılacak. Kürecikliler, "Bu mücadele füze kalkanını engellemek için" diyor.

Malatyalı dernekler, Taksim Hill Otel'de düzenledikleri basın toplantısında, Kürecik'e kurulacak olan füze kalkanına karşı İstanbul'da da mücadele yürüteceklerini duyurdu. Kürecikliler Dayanışma ve Kültür Derneği, AK-EL Vakfı, GÜÇ-DER, KÖŞK-DER ve SEV-DER, düzenledikleri basın toplantısıda 25 Eylül Pazar günü Taksim'de, 2 Ekim Pazar günü Malatya Kürecik'te düzenlenecek eylemlere katılım çağrısı yaptı.

Kurumlar adına açıklama yapan Leyla Hantüzel, Kürecik'e kurulması planlanan füze kalkanını sadece protesto amacıyla değil, engellemek için mücadele yürüteceklerini vurguladı.

1960'lı yıllarda, Kürecik'te NATO'nun Radar Üssü kurulduğunu hatırlatan Hantüzel, bu radar üssüne karşı o zaman yürütülen mücadeleyi daha güçlü bir şekilde bugünkü füze kalkanına karşı yürüteceklerini söyledi.

Hantüzel, füze kalkanı sistemini "İsrail'i koruma projesi" olarak değerlendirdi ve ABD'nin, İran ve diğer bölge halklarına karşı bir savaşa hazırlandığını söyledi. Leyla Hantüzel, "ABD, bölgeyi savaş alanı, insanlarımızı da canlı kalkan olarak kullanmak istemektedir. Ancak halkımız buna izin vermeyecektir" diye konuştu.

Kaynak: ETHA
 

HABERE YORUM KAT