1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Kur'an’ın İnşa Ettiği Peygamber Tasavvuru
Kuran’ın İnşa Ettiği Peygamber Tasavvuru

Kur'an’ın İnşa Ettiği Peygamber Tasavvuru

Eynesil’de Kur'an’ın İnşa Ettiği Peygamber Tasavvuru Konuşuldu.

A+A-

Prof. Dr. İbrahim Sarmış Hoca, Eynesil’de ‘’Hz. Peygamberi Doğru Anlamak’’ başlıklı bir konferans sundu.

Eynesil Ebrar Eğitim ve Dayanışma Platformu’nun tertip ettiği İslami Düşünce Konferanslarının sonuncusu Prof. Dr. İbrahim Sarmış Hoca’nın ‘’Hz. Peygamberi Doğru Anlamak’’ adlı konferansını tebliğ etmesiyle yapıldı. Konferans Ali Öksüz hocanın Kur’an’ı Kerim ve meali şerif okumasıyla başladı. Akabinde Prof. Dr. İbrahim Sarmış Hoca özgeçmişi takdim edilerek konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

İbrahim Sarmış hoca özetle şunları söyledi:

Öncelikle Hz. Peygamber çok çok yücedir, çok ahlaklıdır, çok oruç tutardı, çok ibadet ederdi gibi bir anlatımda bulunmayacağını, zaten öyle olduğunu, bunları dile getirmenin de çok anlamlı olmayacağını söyledi. Bunların yerine, halk arasında oldukça yaygın olan fakat Kur’anla çelişen söylemlerin vakit yettiğince üzerinde duracağını belirtti.

Halk arasında “Bizim gibi insan olan Muhammed yerine, gölgesi olmayan, dışkısı toprakta kendiliğinden kaybolan, teri her zaman mis gibi kokan, idrarı ve tükürüğü şifa olan, saç ve sakalının telleri kutsal olan, gözü uyuduğu halde kalbi uyumayan, insanlardan farklı olarak Allah tarafından doyurulan, önden gördüğü gibi arkasından da gören, vücudu toprakta çürümeyen, ölümünden sonra da bizim gibi insan olarak dünyaya gelip insanlarla görüşen ve sohbetlerine katılan, söylenenleri kabrinde duyan ve selam verenlere karşılık veren, insanların rüyasına giren, bir gecede bütün eşlerini dolaşarak onlarla cinsel ilişki kuran ve dört bin erkek gücüne sahip olan, insanların kalplerinden geçeni okuyan ve niyetlerini bilen...”  bir peygamber algısının olduğunu belirtti.

Bunlar ve bunlar gibi daha nice rivayetlerle, O’nu insan vasfından çıkararak, yarı tanrı haline getirilmiştir. Yazar özellikle bunlar ve bunlara benzer rivayetleri tespit ederek açıklama gereğini duymuştur

Hz. Muhammed’in göğsünün yarılıp kalbi çıkarılmış ve temizlenmiş midir? Bu rivayetler ne kadar doğrudur? Bu tür rivayetlerin uydurma olduğunu teferruatlı bir şekilde açıklayan hoca aynı zamanda bunların birçok ayetle de ters düştüğü beyan etti. 

Bu tür anlatımların Hz. Peygamberi yüceltmek adına yapıldığını oysaki böyle bir şeye gerek olmadığını belirten yazar bu tür inanışların ulaşılamaz ve örnek alınamaz bir peygamber tasavvuruna yol açtığına bununda çok yanlış olduğuna dikkat çekti.

Dinler arası  diyalog buluşmalarını, burada yapılanların içeriğini, yanlışlığını dile getiren yazar aslında İslam’ın diyaloga açık bir din olduğunu, sevgiyi barışı esas aldığını fakat bizimle savaşanlara karşı, bizi dinimizden döndürmek isteyenlere karşı, bizi yurtlarımızdan çıkarmak isteyenlere karşı bu ilkelerin savunulamayacağını, bugün diyalog üzerinde sıkça duranların bu ilkeleri göz önünde tutmadıklarını dile getirdi.

Soru-Cevap kısmıyla devam eden program Eynesil ÖZGÜR-DER Girişimi’nin 5 Haziran 2012 Salı günü düzenleyeceği ve Âdem Özköse’nin konuşmacı olarak katılacağı ‘Baas zindanında 70 gün ve Suriye intifadası’ konulu duyurunun yapılmasıyla sona erdi. 

ibrahim_sarmis-20120528-02.jpg

ibrahim_sarmis-20120528-03.jpg

HABERE YORUM KAT