1. HABERLER

  2. KİTAP

  3. Kur’an’dan Ayetler Ezberlemenin Yolları
Kur’an’dan Ayetler Ezberlemenin Yolları

Kur’an’dan Ayetler Ezberlemenin Yolları

Kur’an-ı Kerim en kolay yöntemlerle nasıl ezberlenir? Mehmet İmrak’ın “Kur’an-ı Kerim’i Sevdirme Yolları” kitabında ezberin nasıl yapılması gerektiği, uzmanların görüşleriyle ele alınmış.

21 Ocak 2011 Cuma 09:53A+A-

Çıra Yayınları'ndan çıkan Mehmet İmrak'ın "Kur'an-ı Kerim'i Sevdirme Yolları" adlı kitapta Kur'an-ı Kerim'i, bazı sure ile âyetleri, hatta duaları kolayca ve kalıcı olarak ezberlemek için basit yöntemler öneriliyor.

Doç Dr. Nihat Temel'in "Hafızanıza hakkını veriniz. Kur'an'dan ve sahih sünnetten âyet ve hadisler ezberleyiniz. Kültürünüz artar, literatürünüz genişler. Dahası namazları bir ömür 'elemtere'den aşağısıyla kılmaya mahkûm olmazsınız. Bu bir mahrumiyettir. Kur'an coğrafyasının değişik iklimleri olan değişik surelerden hiç olmazsa küçük küçük parçalar ezberleyiniz. Anlamını bilerek namazlarınızda okuyunuz. Göreceksiniz, namazlarınızdan farklı bir haz almaya başlayacaksınız." yorumunun altında sıralanan kolay ezberleme yöntemleri şöyle:

1. Yüce Rabbimizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve "Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır!" deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur'an-ı Kerim'in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur'an'dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

8. Ezber yaptığınız mekân sade ve sessiz olsun. Sade bir mekânda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız. Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın.

9. Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.

10. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Bunun için de hocanız ile çalışın. Hoca imkânınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD'lerinden faydalanın.

11. Bir sayfayı veya sureyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun. Dinleme imkânınız varsa üç dört defa dinleyin.

12. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.

13. Âyetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın.

14. Birinci âyeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin.

15. İkinci âyeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin. Sonra da her iki âyeti üç defa tekrar edin.

16. En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin. Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin. "Demir tavında dövülür." atasözünü hatırlayın.

17. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.

18. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekât "hacet namazı" kılıp dua edin ve istiğfar okuyun.

19. Artık ezberlediniz… Sıra, âyetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.

HABERE YORUM KAT

10 Yorum