1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. ‘Kur’an yasağı 15’e çıksın’ diyen hakime, MHP desteği!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Kur’an yasağı 15’e çıksın’ diyen hakime, MHP desteği!

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nin yapısı değişmesin.. MHP öyle istiyor; değil mi?..

O zaman MHP milletvekillerine, daha iki gün önce Resmi Gazete’de yayınlanan bir Anayasa Mahkemesi kararından ilginç talepler aktarayım...
Bakalım, bu taleplerin sahiplerine, en ufak bir destek verebilir mi MHP’liler?
Konu şu:
MHP’nin de koalisyon ortağı olduğu 27 Ağustos 2000 tarihinde bir yönetmelik değişikliği yapılır. Amaç, kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitim ile büyük darbe vurulan Kur’an öğrenme hakkının önünü açmak, mütedeyyin insanlara birazcık nefes aldırmaktır..
Bu yönetmelik değişikliği ile, ilköğretimin 5. sınıfını bitiren öğrenciler, yaz aylarında Kur’an öğrenebileceklerdir.. (Zaten bu değişiklik gereği, bugün 11 ile 15 yaş arasındaki çocuklar, yaz aylarında Kur’an öğrenebilmektedirler. Ama altını çizerek söyleyelim, bugün dahi 11 yaşın altındaki bir çocuğun Kur’an öğrenme hakkı yoktur!)
Yönetmelik değişikliği, solcu eğitim sendikalarından biri tarafından hemen Danıştay’a götürüldü: “İptal edin bu değişikliği. Çocuklar Kur’an öğrenmesinler” denildi..
“Danıştay Dairesi” idi, “Genel Kurulu” idi derken, dava Anayasa Mahkemesi’ne, ilgili kanunun maddesinin iptali için geldi.
Ve Anayasa Mahkemesi oy çokluğu ile, kanunun ilgili maddesinin iptali talebini reddetti.
Yani, bu karara göre, 11 yaşına kadar olan çocuklarımızın Kur’an öğrenme hakları yine yok. Ama 12-15 yaş arasındaki çocuklar için de, bu yasağın uygulanması talebi, oy çokluğu ile reddedildi..
Dikkat edin, oy çokluğu ile.. Yani, yasağın olmasını isteyen Anayasa Mahkemesi üyeleri de var!
Evet; Anayasa Mahkemesi’ndeki 4 üye, 12-15 yaş grubundaki çocukların da, Kur’an öğrenmelerinin yasak olmasını istediler.
Yanlış okumuyorsunuz! Aynen böyle..
Çanakkale zaferinin yıldönümünü kutladığımız şu günlerde, her ne kadar hepimiz “dinî kavramlar” desteğinde, manevi bir coşku yaşıyor isek de, Anayasa Mahkemesi’ndeki 4 üye, “11 yaşına kadar çocukların Kur’an öğrenmelerinin yasaklanması yetmez, bu yasak 15 yaşına çıkartılmalı” iddiasında bulundular. Oylarını o yönde kullandılar..
Düşünebiliyor musunuz; halkının % 99’u Müslüman olan bir ülkede, yüksek mahkemedeki 4 üye , İslâm dininin kutsal kitabının öğretilmesine sınırlar koyulmasını, o sınırların daha geniş olması gerektiğini ileri sürebiliyorlar..
Şimdi soralım, başta MHP’li milletvekilleri olmak üzere, tüm milletimize: “Bu hakimlerin kararları, ne derece hukukidir?”
Anayasa Mahkemesi’ndeki 4 üye, bu kararda çoğunluğu sağlayamamış olabilirler..
Ama bu kadar önyargılı ve yasakçı bir görüşü savunabilen hakimler, o yüksek mahkemede nasıl görev yapıyorlar?
Buyurun MHP'nin mütedeyyin milletvekilleri.. Görüşlerinizi açıklayınız..
Açık açık söyleyin: “Bu Anayasa Mahkemesi üyeleri ile, paralel mi düşünüyorsunuz?”
Kendi iktidar döneminizde çıkartılan yönetmelik değişikliğini şimdi kabul etmeyip, “Evet, Kur’an öğrenme yaşı 15’e çıkartılmalı” mı diyorsunuz?..
Buyurun açıklayın görüşünüzü!..
MHP milletvekilleri dediysek, Oktay Vural’dan, Deniz Bölükbaşı’dan falan bir beklentim yok..
Anadolu’dan gelen, halkın içinden çıkan milletvekillerine sesleniyorum..
Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştiren teklif TBMM’ye geldiğinde, siz ret oyu vererek veya oylamaya katılmayarak, “Kur’an öğrenimi yasağı, 15 yaşına çıksın” diyen yüksek hakimlere destek vermiş olacağınızı biliyor musunuz?..
“Anayasa Mahkemesi üyelerine dokundurtmayız” şeklindeki tavırların hangi anlama geldiğini görüyor musunuz? O açıklamalarla, kime destek verildiğinin farkında mısınız?
AK Parti’ye karşı olabilirsiniz. AKPartilileri, şu veya bu yönde eleştirebilirsiniz.
Ama Anayasa Mahkemesi’nin bugünkü yapısını savunmanın, Kur’an öğrenimini 15 yaşa kadar sınırlama görüşünde olanların hakimiyetlerini sürdürmesini istemekten başka bir anlamı olmadığı, apaçık ortada değil mi?..
Umarım MHP’nin muhafazakâr milletvekilleri, şu veya bu değişikliğe destek vermezler de, Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştirecek değişikliği desteklerler.. HSYK’nın yapısını değiştiren teklifi desteklerler.
Aksi davranış, kendilerinin de intiharı olur zaten!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT