1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kur’an Eğitiminde 12 Yaş Hukuka Aykırı
Kur’an Eğitiminde 12 Yaş Hukuka Aykırı

Kur’an Eğitiminde 12 Yaş Hukuka Aykırı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kur’an eğitiminde 12 yaş altı yasağın hukuka aykırılığını anlamak için hukukçu olmaya bile gerek olmadığını söyledi.

08 Temmuz 2011 Cuma 02:05A+A-

Yasak nedeniyle Başkanlığın ve din görevlilerinin zor durumda kaldığını vurgulayan Görmez, “Bir din görevlisi şunu asla yapamaz; annesinin babasının elinden tutup getirdiği sekiz, dokuz ya da on yaşlarında bir çocuğu, ‘ben sizin çocuğunuzu kursa alamam’ diyemez.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez önceki gece TRT Haber’de yayınlanan ‘Büyüteç Özel’ programına konuk oldu.

Yaz Kur’an kursları ve 12 yaş altı Kur’an eğitimi yasağına da değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, anayasanın 24. maddesine de atıfta bulunarak bu yasağın hukuka aykırılığını anlamak için hukukçu olmaya bile gerek olmadığını ifade etti. Yasak nedeniyle Başkanlığın ve din görevlilerinin zor durumda kaldığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bir din görevlisi şunu asla yapamaz; annesinin babasının elinden tutup getirdiği sekiz, dokuz ya da on yaşlarında bir çocuğu, ‘ben sizin çocuğunuzu kursa alamam’ diyemez. Bu bir din görevlisi için en zor durumdur. Elbette o çocuk Kur’an eğitimini alacak, minber ile kürsü arasında koşacak, camiye ısınacak, Allah’ı ve Hz. Peygamber (sav)’i tanıyacak, sevecek. Biz resmi olarak kayıt yapmıyoruz ama ‘ben senin çocuğunu alamam’ da diyemeyiz” diye konuştu. Başkanlığın en önemli hizmetlerinin başında yaz kurslarının geldiğini dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaz kursları ile ilgili yapılan düzenlemeler hakkında da bilgi verdi: “Toplumun yakınlaşması ve ülke barışına katkı sağlaması açısından büyük önem arz eden yaz kursları için biz çok ciddi bir çalışma gerçekleştirdik. Akademik seviyede çalışmalar yapıldı. Eğitimciler pedagojik eğitim aldı. Müfredat gözden geçirildi. Böylesine ciddi bir eğitimin yasakla sınırlandırılması maşeri vicdanda kabul görmemiştir.” 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum