1. HABERLER

  2. HABER

  3. Küfürbaz ‘Hoca’ya Para Cezası
Küfürbaz ‘Hoca’ya Para Cezası

Küfürbaz ‘Hoca’ya Para Cezası

Yaşar Nuri Öztürk'e RTÜK'ten para cezası.

A+A-

 

Haksöz-Haber

Kemalist-ulusalcı dindarlığın kibir ve gurur abidesi olarak nam salan Yaşar Nuri Öztürk’ün ekran başında savurmayı alışkanlık haline getirdiği hakaret ve küfürleri pahalıya patladı. Öztürk’ün Saba Tümer ile birlikte halkı irşad ederken sık sık başvurduğu düzeysiz ve argo ifadeleri karşısında nihayet harekete geçen RTÜK programı yayınlayan Show TV’ye 196 bin 207 lira ceza kesti.

RTÜK, Yaşar Nuri Öztürk’ün sürekli konuk olduğu Show TV’de yayınlanan “Saba Tümer ile Bugün” programına 196 bin 207 TL ceza verdi.

Üst Kurul cezaya gerekçe olarak Yaşar Nuri Öztürk’ün kendisini eleştirenlere, “onun bunun çocuğu” gibi ağır hakaretler içeren küfürlü cümleler kurmasını gösterdi.

RTÜK’e sunulan uzman raporunda şu görüşlere yer verildi:
“İlgili programda Yaşar Nuri Öztürk kendisine yapılan eleştirilere ağır hakaret ederek karşılık vermiştir. Eleştirilerle ilgili olarak, ‘Bir namussuz bana mail atmış, dini paravan olarak kullanıyorum diye. Şerefsiz, namussuz, onun bunun çocuğuna bakar mısınız? Ne demek lazım bunlara, bulsam acımadan söyleyeceğim’ şeklinde ifadelerde bulunmuş ve sonrasında aynı hitaplara devam ederek, ‘Namussuz diyorum, onun bunun çocuğu diyorum, şerefsiz diyorum yetmiyor.’

Aynı platformda Kur’an ayetlerinden örnekler verirken, bir yandan ağıza alınmayacak hakaretlerde bulunmak, dini konularda insanların seyrederek istifade etmek istediği, insanlara İslamiyet’i anlatan ve bu doğrultuda güler yüz göstererek örnek olması gereken bir şahıs açısından çok da olumlu davranışlar olmamaktadır. 

ÇOCUKLARA KÖTÜ ÖRNEK

Bu tarz yaklaşımların bilgilenmek amacıyla programı seyreden insanlar açısından ve aynı şekilde, saati itibariyle ekran başında olması muhtemel küçük yaşta izleyicilerin üzerinde faydadan ziyade olumsuz etki bıraktığını belirtmek kaçınılmaz olmaktadır. Çocukların bu üst üste yinelenen hakaret dolu sözlerden yetişkinlere göre çok daha fazla etkilenebileceği, yayıncının çocukları koruma sorumluluğu çerçevesinde dikkate alması gereken bir husustur.” 

196 BİN 207 TL CEZA

RTÜK, “Türkçe’nin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır. Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle Show TV’ye 196 bin 207 TL ceza verdi.

Saba Tümer zamanlı zamansız kahkaha ve lüzumlu lüzumsuz övgüleriyle Y. Nuri Öztürk’ün yarışırcasına kendini övme ve kendisi dışındaki İslami anlayışları tahkir etme programı bakalım bu ‘küçük’ para cezasından sonra nasıl bir rota izleyecek.

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum