1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kudüs'ün Gençleri Aksa İçin 'Tek Vücut'
Kudüs'ün Gençleri Aksa İçin 'Tek Vücut'

Kudüs'ün Gençleri Aksa İçin 'Tek Vücut'

Kudüslü gençler, işgal güçlerinin Aksa 'ya yönelik saldırılarına karşı mücadele veriyor.

A+A-

Mescid-i Aksa'nın avlusunda sayıları onlarla ifade edilen, Filistinli gençler, işgal yönetiminin Mescid-i Aksa'yı bölme planına karşı tek vücut halinde hareket ediyor.

Erkek ve kızlardan oluşan, güvenlik gerekçesiyle yüzlerine maske takan Filistinli gençler, Mescid-i Aksa'yı, işgal askerlerinin baskınlarına karşı savunuyor.

Aksa bünyesindeki Kıble Mescidi'nde bulunan söz konusu gençlerden biri, "İsrail'in bölme planına karşı Aksa'yı savunmayı bir görev olarak görüyoruz. Bunu da taşlarla, ayakkabılarla veya elimizde o anda ne bulunuyorsa onlarla yapıyoruz" dedi.

Gençler, İsrail'in son zamanlarda artan ihlal ve baskınları karşısında akşamları Kıble Mescidi yakınlarından topladıkları taşları Aksa'yı savunma amaçlı kullanmak için plastik kutular ve seccadelerin arasında saklıyor. 

Bazı gençler, tehlikeleri göze alarak Kıble Mescidi'nde gizleniyor

Siyonist örgütlerin Aksa avlusuna girecekleri yönünde haber alan gençler, Kıble Mescidi'nde itikafa girmek istiyor, buna izin verilmediği takdirde ise öğle vakitlerinde Aksa'ya giriyor. İsrail askerlerinin yatsı namazının ardından Aksa'da kimsenin kalmasına izin vermemesi sebebiyle gençler zaman zaman tüm tehlikeleri göze alarak Kıble Mescidi'nde gizleniyor. 

Geceyi Kıble Mescidi'nde gizlenerek geçiren gençlerden biri "Geceleyin namaz kılıyor, Kur'an-ı Kerim okuyoruz, Allah'tan yardım ve şehit olmayı niyaz ediyoruz" şeklinde duygularını dile getirdi. 

Mescid-i Aksa'ya baskınların başladığı geçen pazar gününden bu yana, teknolojik ve askeri olarak tam teçhizatlı İsrail askerlerine günde yaklaşık 4 saat boyunca taş ve sopa gibi nesnelerle karşılık veren gençlerden bazıları, askerlerin plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanması sonucu yaralandığı için kutsal mekandan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Aksa içerisinde yaşanan olaylardan İsrail'in, gençleri sorumlu tutması üzerine, Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani, "Biz, gerginliğin tırmanmaması için Mescid-i Aksa'ya baskın yapan polislerden El-Meğaribe Kapısı'nı Yahudi yerleşimcilere kapatmalarını istedik ancak polisler bu talebimizi kabul etmedi. Olayların sorumluğu tamamen polislere ait" demişti. 

 

Öte yandan, İsrail Başsavcısı Yehuda Weinstein, "Keskin nişancıların taş atan Filistinlilere karşı gerçek mermi kullanmasını" içeren kararı bugün onayladı.

AA

HABERE YORUM KAT