1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 'Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanların Hakkıdır'
'Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanların Hakkıdır'

'Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanların Hakkıdır'

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, "Kudüs ve Mescid-i Aksa, kıyamet gününe kadar Filistin'in ve Müslümanların hakkıdır. İsrail'in orada bulunması meşru değildir" dedi.

A+A-

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, Ürdünlü Mühendisler Sendikasınca başkent Amman'da düzenlenen etkinliğe video mesajı gönderdi.

Salah mesajında, İsrail'in verdiği 11 aylık hapis cezasının, kendisini "Kudüs ve Mescid-i Aksa özgürlüğüne kavuşana kadar üstlendiği tutumdan vazgeçirmeyeceğini" belirterek, "Kudüs ve Mescid-i Aksa, kıyamet gününe kadar Filistin'in ve Müslümanların hakkıdır. İsrail'in orada bulunması meşru değildir ve gitmesi de yakındır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Mühendisler Sendikası Başkanı Macid et-Taba ise konuşmasında, "Şeyh Salah'a verilen hapis cezası, Kudüs ve Mescid-i Aksa savunma hattını oluşturan Filistinli kadın, çocuk ve yaşlılara verilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Eski Mühendisler Sendikası Salih el-Armuti de Filistin'i ve kutsalları savunmak için Arap ülkelerine çağrıda bulunarak, "Şeyh Salah'a verilen 11 aylık hapis cezası, İsrail'in uymadığı uluslararası yasalara aykırıdır" diye konuştu.

Kudüs Bölge Mahkemesi'nin, Şeyh Salah'a, "şiddete teşvik suçlamasıyla" 11 ay hapis cezası verdiği açıklanmış, tutukluk süresinin 15 Kasım'da başlayacağı belirtilmişti.

İsrail Yüksek Mahkemesi ise savunma heyetinin talebi üzerine tutukluk süresini, yasal işlemlerin tamamlanacağı güne ertelemişti.

 

HABERE YORUM KAT