1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kudüs Sokaklarında "İntifada" Sesleri
Kudüs Sokaklarında "İntifada" Sesleri

Kudüs Sokaklarında "İntifada" Sesleri

Siyonist polisi tarafından şehid edilen Filistinli Hicazi'nin Doğu Kudüs'teki evinin çevresinde toplanan göstericilere işgal güçlerinin saldırısı sonucu 20 kişi yaralandı.

A+A-

İşgal polisinin, Batı Kudüs’te Filistinli Mu'tez Hicazi'yi (32) öldürmesinin ardından, şehirde tansiyon yükseldi. 

Silvan bölgesinin Ebu Tur mahallesinde güvenlik güçleriyle çatışan Filistinliler, işgal güçlerinin saldırısına havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Siyonist polis ve askerler ise göstericilere gaz, ses bombası ve plastik mermi ile saldırdı.

Sokaklarda barikat kuran ve "İntifada" sloganları atan göstericilerin, bir minibüsü de ateşe verdiği görüldü. 

Sağlık görevlilerinden edinilen bilgiye göre, saldırıda en az 20 kişi yaralandı.

Öte yandan, hayatını kaybeden Hicazi'nin evinde taziye çadırı kuruldu. Hicazi'nin anne ve babası ise sabah saatlerinden bu yana gözaltında bulunuyor.

AA muhabirine taziye çadırında açıklamalarda bulunan Hicazi'nin ağabeyi Halil Hicazi (34), "Kardeşimi dün gece görmedim. Sabah bomba sesleriyle uyandım ve mahallede bir sürü İsrail askeri gördüm. Daha sonra mahalleye ambulanslar gelmeye başladığı zaman kardeşimin öldürüldüğünü öğrendim. Annemi, babamı ve bir erkek kardeşimi polis sabah saatlerinde gözaltına aldı" diye konuştu.

Aşırı sağcı Siyonist kimliğiyle tanınan Tapınak Dağı Mirasını Koruma Vakfı (HaLiba) Başkanı Yehuda Joshua Glick'e dün akşam saatlerinde Batı Kudüs’te silahlı saldırı düzenlenmişti.

Glick, son aylarda "Mescid-i Aksa'ya yönelik çok sayıda baskına öncülük etmiş ve Mescid-i Aksa Külliyesi üzerindeki camilerin yıkılarak yerine Süleyman Mabedi'nin inşa edilmesi" çağrısında bulunmuştu. 

HaLiba adlı kuruluş, Mescid-i Aksa Külliyesi'nin Müslümanların mülkiyetinden alınıp Yahudilere verilmesini, Külliye içerisinde bulunan İslami döneme ait tüm yapıların yıkılıp yerine Hazreti Süleyman'ın Mabedi olduğuna inanılan yapının tekrar inşa edilmesini savunuyor. 

HABERE YORUM KAT