1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Kudüs Halkı Görülmemiş Bir Dayanışma Yaşıyor”
“Kudüs Halkı Görülmemiş Bir Dayanışma Yaşıyor”

“Kudüs Halkı Görülmemiş Bir Dayanışma Yaşıyor”

Kudüs'te intifada günlerini andıran çatışmalar yaşanıyor.

A+A-

Kudüs ve yerleşim birimleri konusunda uzman Filistinli araştırmacı Dr. Cemal Amr, işgal altındaki Kudüs ve çevresinde başlayan intifadanın ve işgal polisiyle Yahudi yerleşimcilerin yaptıkları saldırı ve tecavüzlere karşı biriken tepki ve öfkeyle başlayan direnişin halkın görülmemiş birlik ve dayanışmasını yansıttığını söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine Kudüs halkının direnişini değerlendiren Amr, Kudüs’ün bütün sokak ve mahallelerinin 66 yıldır görülmemiş bir direnişe şahit olduğunu belirtti.

Gelişmeleri değerlendiren Amr şunları söyledi: “Nekbe’den beri Kudüs halkı Araplardan tepki ve tavır bekliyor. Bu halkın yaşadığı zulümlerin ve haksızlıkların haddi hesabı yoktur. Bugün işgale karşı başkaldıran gençler birinci intifadada henüz doğmamıştı. Ancak onlar da önceki nesiller gibi Mescidi Aksa’ya yapılanları gözleriyle görüyor.”

Kudüs’teki direnişin Filistinli çocuk Ebu Hudayr’ın kaçırılıp katledilmesinin ardından daha da yoğunlaştığına dikkat çeken Amr, sürece bütün Kudüs halkının katıldığını ifade etti. 

abu-khudair-muhammed-ebu-hudayr.jpg

HABERE YORUM KAT