1. HABERLER

  2. HABER

  3. KTÜ’de “Gönüllü Hekim Olabilmek” Programı
KTÜ’de “Gönüllü Hekim Olabilmek” Programı

KTÜ’de “Gönüllü Hekim Olabilmek” Programı

KTÜ Tıp Fakültesinde AİD Hekimleri ile “Sınırların Ötesinde Gönüllü Hekim Olabilmek” isimli söyleşi gerçekleşti.

A+A-

KTÜ Tıp Fakültesinde AİD (Uluslar Arası Doktorlar Birliği) hekimleri ile “Sınırların Ötesinde Gönüllü Hekim Olabilmek” isimli söyleşi gerçekleşti. Programa İstanbul’dan Prof. Dr. Murat Elevli, Op.Dr. Şükran Erdem, Ecz. Vedat Çolakoğlu, Rize’den acil tıp teknisyeni Ayşe Helvalı ve Trabzon’dan Dr. Murat Kadir Topçu katıldı.

Prof.Dr. Murat Elevli yapmış olduğu sunuda, dünyamıza global bakış başlığında dünya üzerindeki anne çocuk ölümlerine dikkat çekti. Yoksulluk sıralamasında İslam coğrafyasının alt sıralarda bulunduğunu, çözümün ise kalıcı ve uzun vadeli planlarda olduğunu belirterek derneğin  Sri Lanka, Uganda ve Suriye’de gerçekleşen projelerinden bahsetti. Aid’in çalışma alanlarını acil tıbbi yardım uygulamak, sağlık eğitimi vermek ve pskolojik destek vermek olarak sıraladı.

Op.Dr. Şükran Erdem, kendi çocuklarının da olduğunu fakat Kenya’daki mülteci kampında çocukların gözünde gördüğü ışığı unutamadığını ifade etti.

Ezc. Vedat Çolakoğlu yakın zamanda gitmiş olduğu Gazze ve Suriye’yi anlattı. Gazze’de Şifa hastanesindeki yoğunluktan ve insanların savaş ortamındaki maneviyatından bahsetti.

Dr. M. Kadir Topçu henüz döndüğü Arakan’daki tükenmiş ve çaresizliği anlattı. Yardım dağıtma işini herkesin yapabileceğini fakat bir doktorun hizmetinin özel olduğunu belirtti. Fakir coğrafyalara Avrupa ülkelerinden de doktorların kimi zaman gittiğini fakat onların ücret dahilinde bu işi yaptıkların belirterek gönüllü hekimliği vurguladı. “Ben gönüllü hekimliği müslüman olduğum için yapıyorum, siz insan olduğunuz yada hümanist olduğunuz için yapabilirsiniz ama bir şekilde yapılması lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Program öğrencilerin soruları ile son buldu.

Haber: Kübra Nur Ayar 

ktu-aid-20121218-1.jpg

ktu-aid-20121218-2.jpg

ktu-aid-20121218-3.jpg

ktu-aid-20121218-4.jpg

ktu-aid-20121218-5.jpg

HABERE YORUM KAT