'Kriptolu Telefonların da Dinlenmesi Mümkün'

26.05.2016 01:59
'Kriptolu Telefonların da Dinlenmesi Mümkün'
Kriptoluların da arasında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik davadaki bilirkişi raporunda, "Normal konuşmadaki gibi ses akışı olduğundan dinlenmesi mümkündür." denildi.

Üst düzey devlet makamlarının kullandığı kriptoluların da arasında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik dava kapsamında mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, "Kriptolu telefondan kriptosuz bir telefona ya da kriptosuz telefondan kriptolu telefona doğru yapılan aramalarda, normal konuşmadaki gibi bir ses akışı olduğundan, konuşmaların diğer telefonlar gibi dinlenmesi mümkündür." değerlendirilmesinde bulunuldu.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen bilirkişi raporununda, kriptolu telefonlar üzerinde inceleme yapıldığı kaydedilerek, bilirkişi heyetine, mahkeme tarafından incelenmek üzere 10 adet 2. Nesil Kriptolu Telefon verildiği belirtildi.

Yapılan incelemede, telefonların hem kriptolu hem de kriptosuz konuşma özelliğine sahip olduğu, kriptolu arama yapabilmek için, konuşmanın her iki tarafındaki telefonun kriptolu telefon olması ve kriptolu modda arama yapılması gerektiği belirtildi. Kriptolu bir telefondan normal bir telefona doğru yapılan çağrıda, konuşmanın kriptosuz olarak yapıldığı belirtilen raporda, aynı şekilde normal bir telefondan kriptolu telefona doğru yapılan çağrıda da konuşmanın kriptosuz olarak yapıldığı vurgulandı.

"Kriptosuz olarak yani kriptolu telefondan kriptosuz bir telefona ya da kriptosuz telefondan kriptolu telefona doğru yapılan aramalarda, normal konuşmadaki gibi bir ses akışı olduğundan, konuşmaların diğer telefonlar gibi dinlenmesi mümkündür." denilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Kriptolu telefonlarda kullanılmakta olan kripto yazılımlarının NATO standartlarına uygun olup olmadığı, bu kripto anahtarlarının çözülebilip çözülemeyeceği, yeterli güvenlik seviyesinde olup olmadığı konuları heyetimizin uzmanlık alanları dışında olup, bu konularda sayın mahkememiz gerekli görürse kripto uzmanlarından ve GSM mobil uygulamaları uzmanından ayrıca rapor alabilir."

"Sisteme daire başkanının kullanıcı adıyla girilmiş"

Raporun değerlendirme kısmında ise şu bilgilere yer verildi:

İkinci Nesil Kriptolu Telefonların hem kriptosuz hem kriptolu arama özelliğine sahip olduğu hatırlatılan raporda, kriptolu bir telefonla kriptosuz arasında yapılan karşılıklı görüşmenin normal kriptosuz telefonlar arasında yapılan görüşme gibi dinlenebileceği, telefonların kriptolu veya kriptosuz olmasının bir fark oluşturmadığı belirtildi.

Elde edilen bulgularda dinlemeye ilişkin hedef kayıtların yasal mevzuat gereği takip edilmesi gereken yöntem izlenilmeden sistem yöneticileri tarafından yetkilerinin aşılması suretiyle kayıtlara girildiğinin anlaşıldığı kaydedilen raporda, dava konusu 161 IMEI'nin sunucuya eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu'nun kullanıcı adıyla girildiğinin tespit edildiğine yer verildi.

Elieyioğlu'nun yetki seviyesinin en üst seviye olan 60 olduğu, bu yetki seviyesiyle sisteme ekleme, silme, güncelleme gibi her türlü işlemi yapmaya yetkili olduğu bildirilen raporda, Elieyioğlu'nun sistemde işlem yapmaya yetkilendirilmiş 9 kullanıcı hesabı oluşturduğu ve bu hesapların, parolalarının aynı olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Raporun sonuç kısmında, alınan imajların adli bilişim kurallarına uygun olarak alındığı, kriptolu telefonlarla kriptosuz telefonlar arasında yapılan görüşmelerin normal bir telefonla yapılan görüşmeler gibi dinlenebileceği belirtildi.

AA

Etiketler:
 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • “Kafayı Kaldır”22 Haziran 2016 Çarşamba 11:42
 • Şimdi de Akıllı Televizyonlar İçin Fidye Virüsü Ürettiler16 Haziran 2016 Perşembe 23:24
 • BTK'dan 'SMS' Düzenlemesi12 Haziran 2016 Pazar 02:07
 • Çocuklarımız İçin Bakışları Yerden Kaldırma Vakti03 Haziran 2016 Cuma 11:54
 • Kamu ve Özel Sektör Siber Saldırılara Hazırlanacak30 Mayıs 2016 Pazartesi 13:50
 • Atlas Okyanusu'na İnternet Kablosu Çekilecek28 Mayıs 2016 Cumartesi 14:55
 • 'Kriptolu Telefonların da Dinlenmesi Mümkün'26 Mayıs 2016 Perşembe 01:59
 • Türkiye'nin İlk Siber Füzyon Merkezi Açıldı17 Mayıs 2016 Salı 23:33
 • 4,5G'yi 9,6 Milyon Kişi Kullanıyor11 Mayıs 2016 Çarşamba 04:12
 • İphone ve İpad'de Çocuk Kilidi07 Mayıs 2016 Cumartesi 21:27
 • PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim