1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kremlin, "Putin-Netanyahu Görüşmesi İptal" Haberini Yalanladı
Kremlin, "Putin-Netanyahu Görüşmesi İptal" Haberini Yalanladı

Kremlin, "Putin-Netanyahu Görüşmesi İptal" Haberini Yalanladı

İsrail Kamu Yayıncısı KAN, Netanyahu ile Putin'in yapacağı görüşmenin iptal olduğunu açıkladı. Kremlin ise, haberi hem yalanladı hem de görüşmenin hiç planlanmadığını söyledi.

07 Kasım 2018 Çarşamba 19:35A+A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 1. Dünya Savaşı'nı resmi olarak bitiren "Ateşkes Günü"nün 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla Fransa'nın başkenti Paris'teki anma törenleri sırasında bir araya gelmeleri bekleniyordu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, Suriye konusundaki gerginliğin sürmesi nedeniyle görüşmenin iptal edildiği belirtildi.

Haberde, görüşmenin iki liderin ortaklaşa aldığı kararla mı yoksa tek taraflı olarak mı iptal edildiğine dair detay verilmedi.

"Bu görüşme hiç planlanmadı ki iptal olsun”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Rusya Devlet Başkanı Putin'in İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinin iptal edildiği haberlerinin doğru olmadığını açıkladı. 

Peskov, "Bu görüşme hiç planlanmadı ki iptal olsun” ifadelerini kullandı. 

Rusya ile İsrail arasında S-300 gerilimi 

Başbakan Netanyahu geçen ay yaptığı açıklamada, Putin ile "yakın bir zamanda" görüşeceğini duyurmuştu.

Ancak Rusya'ya ait İl-20 askeri uçağının 17 Eylül'de, Suriye'deki Beşşar Esed rejimine ait S-200 hava savunma sistemi tarafından düşürülmesiyle Tel Aviv ile Moskova arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Rus yetkililer, Lazkiye kentinde rejime ait bir depoya hava saldırısı düzenleyen İsrail'e ait F-16 savaş uçaklarının 15 Rus askerinin içinde bulunduğu İl-20'yi kalkan olarak kullandığı için bu uçağın füzelere hedef olduğunu öne sürmüştü.

İsrail yönetimi ise, Rus uçağının Beşşar Esad rejimine ait hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu ve olaydan Suriye rejiminin sorumlu olduğunu ileri sürerek Rusya'nın suçlamalarını reddetmişti.

Rusya bu olayın ardından Esed rejimine, S-300 hava savunma sistemleri vermişti.

AA

HABERE YORUM KAT