1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Kral, Sisi'yi 'Kahraman' İlan Etti
Kral, Sisi'yi 'Kahraman' İlan Etti

Kral, Sisi'yi 'Kahraman' İlan Etti

Mısır'daki darbe sonrasında iktidara gelen Cumhurbaşkanı Abdullfettah Sisi, İspanya'ya gitti. Sisi İspanya'da "radikal dincilerle mücadele eden baş kahraman" olarak karşılandı.

A+A-

İspanyol hükümetinin baş davetlisi olarak iki günlük resmi ziyaret için Madrid'e gelen Sisi, Kral Felipe VI ve eşi Letizia tarafından kraliyet sarayında kabul edildi.

Resmi karşılamada bir konuşma yapan İspanya Kralı Felipe VI, Sisi'nin ‘radikal dincilere karşı mücadele eden önemli bir devlet adamı’ olduğunu söyledi. 

Kral Felipe VI "Sisi'nin önderliğinde Mısır'ın Ortadoğu’da baş gösteren ve bölgeyi istikrarsızlığa iten 'köktendincilere' verdiği mücadeleye destek verilmesi" çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Sisi'nin Libya, Suriye, Yemen ve Filistin'de devam eden savaşın son erdirilmesi için mükemmel bir 'aracı' olacağını da savunan Kral, İspanya'nın bu süreçte hem siyasi hem de ekonomik olarak Mısır'ın yanında olacağını belirtti.

İspanyol basını ise Mısır'da Sisi'nin işbaşına geldikten sonra ülkede artan insan hakları ihlâllerine karşı İspanya Kralın'ın ve hükümetin bu konulara değinmemek için özel bir özen gösterdiğine dikkat çekti.

İspanya'da yayın yapan gazeteler, Sisi ile birlikte İspanya ve Mısır arasında artan ekonomik ilişkilerin ivme kazandığına işaret ederek İspanyol firmaların bu önemli Ortadoğu ülkesinde milyarlarca euroya ulaşan önemli ihaleler kazanmaya başladığına vurgu yaptılar.

İspanya Kralı ve eşinin Kraliyet sarayında Sisi'nin onurunda verdiği yemeğe başta Başbakan Mariano Rajoy olmak üzere hükümetten çok sayıda bakan da hazır bulundu.

Avrupalı liderler darbeye karşı 'sessiz'

Avrupa Birliği ülkeleri Mısır'da 3 Temmuz'daki darbeninn ardından net bir şekilde Mısır'daki askeri yönetimi hedef almaktan çekindirler. Birçok Batılı lider darbe ifadesini dahi kullanmaktan kaçınırken, birçoğu ise darbenin ardından yapılan insan hakları ihlâllerine karşı sessiz kaldı. İnsan hakları ihlâlleri ise birçok lider kınamanın ötesine geçmedi.

İnsan hakları örgütleri, Mısır'da yeni yönetimin medya ve muhalefet üzerinde giderek artan bir baskı oluşturduğunu belirtiyor.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana Mısır'da yaşanan çatışmalarda binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ve Müslüman Kardeşler hareketinden yüzlerce kişi hakkında açılan davalardan idam kararları çıktı. Askeri yönetim Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı 'terör örgütü' olarak ilan etmiş durumda.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT