1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kozmik Odaya Kimler Girebiliyordu?
Kozmik Odaya Kimler Girebiliyordu?

Kozmik Odaya Kimler Girebiliyordu?

Balyoz davasının bir numaralı sanığı Çetin Doğan'ın kızı ve damadı, Balyoz CD'lerinin gerçek olmadığını, üretildiğini iddia ediyorlar. Ancak memurun ifadesi gerçekleri ortaya koyuyor.

03 Ocak 2011 Pazartesi 12:07A+A-

Doğan'ın kızı ve damadı, sivil memurların askeri savcılığa verdiği ifadeleri okumamış gözüküyor. Çünkü CD'leri hazırlayan sivil memurların ifadeleri gerçekleri tüm açıklığıyla ortaya koyuyor.

1. Ordu'da bulunan 'kozmik' odaya girebilen sivil memurlardan Sevilay Erkani Bulut, askeri savcılığa verdiği ifadesinde 1998 ve 2004 yılları arasında 1. Ordu Harekât Başkanlığı'nda sivil memur olarak görev yaptığını anlatıyor. 2003 yılı Mart ayında icra edilen plan semineri için yapılan hazırlık faaliyetleri ve icra safhasında kendisiyle birlikte sivil memur olarak Melek Üçtepe, harekât başkanı olarak Süha Tanyeri ve ordu komutanı olarak Çetin Doğan'ın görev yaptığını belirtiyor. Seminerden önce gece 03.00-04.00'e kadar çalışmaların olduğunu ve seminer öncesi ve sonrası plan çalışmalarının dosyalar halinde geldiğini, bunların CD ortamına alınıp plan odasının arka tarafındaki evrak odasına saklandığını ifade ediyor. Bulut, bu odaya girişin demir kapılı ve şifreli olduğunu anlatıyor. Kozmik odadaki güvenliğin en üst seviyede olduğunu anlatan sivil memur Bulut, buraya girişlerin yaka kartını tanıttıktan sonra şifre girilip ondan sonra kapının açıldığını dile getiriyor. Ayrıca görev yaptığı süre içerisinde 2003 ve 2004 yıllarında plan odasındaki evrak kısmından evrakların alınmadığını ve bir imha çalışması olmadığını da anlatıyor. Sevilay Erkani Bulut'a dosyaların gösterilmesi üzerine ise bu içeriklerin seminere hazırlık faaliyetleri kapsamında ve seminer sonrası CD'ler içerisinde getirdikleri dokümanlar olduğunu anlatıyor. Ayrıca seminerdeki konuşmaların kasete kaydedildiği için konuşmaların kaset olarak geldiğini ve evrak odasına konulduğunu belirtiyor. Bulut, 'K.Özel' klasörü içerisindeki 'Balyoz Güvenlik Harekât Planı' adlı dosya içeriğindeki world belgelerini incelediğinde dosyanın içinde bulunan çizelgeleri, 'Diğer kiliseler ve sinagoglar' adlı dosyayı hatırladığını belirtiyor. Yine bu kapsamda birçok harekât planı yazdıklarını ifade eden Bulut, 'Balyoz Güvenlik Harekât Planı' isimli dosya içeriğinin kendi yazım tekniklerine uygun olduğunu söylüyor.

BİNBAŞI: ANA KAPI ŞİFRELİ, ANAHTARI ÜÇ KİŞİDE

2008 yılından itibaren kozmik odada çalışmaya başlayan Plan Kurmay Binbaşı Ahsen Süren ise askeri savcıya verdiği ifadesinde, çalıştığı yerin üst düzey güvenlik kontrolünde olduğunu ve görevli üç beş kişi dışında başka hiç kimsenin giremeyeceğini doğruluyor. 'Kozmik' oda sorumlu subaylarından Süren, ifadesinde, "Ana kapı şifreli, demir parmaklıklı, kartla açılan bir kapıdır, anahtarı üç kişide vardır, bunlar iki plan subayı ve plan hareket şube müdürüdür, anahtarlar bu kişilerde bulunmaktadır." diye konuşuyor.

Zaman

HABERE YORUM KAT